בניה על גג בית משותף ללא הסכמה

במאמר הנוכחי תקראו מה אומר החוק בעניין בניה על גג בית משותף ללא הסכמה של השכנים, הן לגבי תוספת בניה באופן כללי והן לגבי בניה של פרויקט תמ”א על גג בניין משותף, וכן לגבי בנייה סביב דירת פנטהאוז האם זה גג משותף? קראו ובנו…

בניה על גג בית משותף ללא הסכמה

רוצים לגור בקומה אחרונה? יש לכך יתרונות וחסרונות. מצד אחד הדירה תהייה חשופה לקור וחום יותר מאשר שאר הדירות, הדירה תהייה גם יותר חשופה לנזקי רטיבות כתוצאה מגשם. כמו כן הדירה תהיה חשופה יותר לטילים במצב של מלחמה. מצד שני יהיה לכם מעליכם את הגג שיכול לשמש לאחסון, לילדים לשחק ולשימושים שונים. כמו כן, במקרה של בעיה בדוד השמש אתם תהיו קרובים ותוכלו לתקן בקלות. השאלה היא מה אומר החוק לגבי בניה על גג בית משותף ללא הסכמה, האם תוכלו גם לבנות שם מחסן או אפילו קומה נוספת לבית? בשורות הבאות ננסה להבהיר מה אומר החוק לגבי בניה על גג בית משותף ללא הסכמה של השכנים.

בניה על גג בית משותף ללא הסכמה
בניה על גג בית משותף ללא הסכמה

תוספת בניה על גג בית משותף – מהי הגדרת החוק?

הרקע לשאלת הבנייה על הגג הוא – מבחינה חוקית למי שייך הגג המשותף, לדירות שבקומה האחרונה או לכל דיירי הבניין? התשובה היא שבאופן כללי מבחינת החוק היבש תוספת בניה על גג בית משותף על ידי אחד מדיירי הבניין היא אסורה מכיוון שהגג הוא זכות קניינית של כל דיירי הבניין, ולכל אחד מהם זכות שווה על שטח הגג. אולם החוק כן מאפשר תוספת בניה על גג בית משותף כאשר יש הסכמה של כל הדיירים, הסכמה זו ניתן להשיג לדוגמא על ידי תשלום לשאר הדיירים בתמורה להסכמה על תוספת בניה על גג בית משותף. חשוב לנו להדגיש כי מי שמגיש בקשת היתר ללא הסכמה מסתכן בהגשת התנגדות להיתר בניה מצד שאר דיירי הבניין.

תוספת בניה על גג בית משותף
תוספת בניה על גג בית משותף

האם מותרת בניה על גג בית משותף שנרכש על ידי אחד הדיירים?

חשוב לציין כי גם כאשר הגג שייך לדייר של הקומה האחרונה, עדיין זה לא נותן לו באופן אוטומטי את הזכות לבנות על הגג, היות והבנייה גורעת מאחוזי הבנייה של כל הדיירים – כך פסק בית המשפט בפסק דין משנת 2017. באותו פסק דין קבע בית המשפט כי בניה על גג בית משותף היא זכות השייכת לכל תושבי הבניין כשם שהקרקע עליה בנוי הבניין שייך לכל דיירי הבניין במשותף. רכישת הגג אם כך, אינה מתירה בניה על גג בית משותף, אלא מגדירה את הגג חלק מהדירה ותו לא. לפי פסק הדין הנ”ל בניה על גג בית משותף תתאפשר רק לאחר קבלת הסכמה מפורשת מכל דיירי הבניין, כמשרד עורך דין סכסוכי שכנים אנו מטפלים רבות בתיקים כאלו שהסתבכו והביאו לסכסוך מר בין השכנים.

בניה על גג בית משותף
איך מתאפשרת בניה על גג בית משותף

האם השכן בקומה האחרונה יכול לעכב בניה על גג בניין משותף של תכנית תמ”א

אחד הפולמוסים הנפוצים בעניין בניה על גג בניין משותף הוא סביב נושא התמ”א. ישנם דיירים הגרים בדירה צמודה לגג הבניין המעכבים אישורי תמ”א בטענה לבעלות שיש להם על הגג. מה אומר על כך החוק? ובכן, כפי שראינו גם בפסקה הקודמת וגם מפסקי דין אחרים רבים, בניה על גג בניין משותף אינה קשורה לשאלת הבעלות על הגג. זכויות בניה על גג בניין משותף קשורות לבעלות על זכויות הבנייה של הבניין ששייכות לכל דיירי הבניין.

בניה על גג בניין משותף
האם דייר הקומה העליונה יכול לעכב בניה על גג בניין משותף

בניה על גג משותף שסביב פנטהאוז

ומה הדין לגבי דירת פנטהאוז, כלומר דירת השוכנת על גג הבניין ומסביבה מתפרס גג הבניין, האם מותר לבעלי הדירה לבנות על שטח הגג, האם זה מוגדר בחוק בתור בניה על גג משותף? אברהם פ. עורך דין חוזים של משרדנו אומר: התשובה בזה תלויה ברישום של הבית. כלומר אם בחוזה וברישום הבית מופיע הגג בתור חלק מהמרפסת ומשטח הבית השטח שייך לבעלי הפנטהאוז ואז זה לא מוגדר מבחינת החוק כבניה על גג משותף. אך במידה שהשטח לא מופיע ברישום הקרקעות כחלק מהדירה, לא יהיה השטח בבעלותם של בעלי הדירה באופן אוטומטי וכדי לבנות הם יצטרכו אישור בניה על גג משותף. בכל מקרה תוכלו תמיד לפנות אלינו – משרד עורך דין מקרקעין בירושלים המתמחה בכל ענייני תוספות בניה ותמ”א.

בניה על גג משותף
בניה על גג משותף ששייך לפנטהאוז

 

 

 

בניה על גג בית משותף ללא הסכמה

אייל הלוי

עורך דין

עו״ד איל הלוי בעל ניסיון המתמחה בעריכת הסכמים וחוזים לקנייה ומכירת מגרשים, דירות והשכרתם. ניהול נכסים לתושבי חוץ ולתושבי הארץ שבבעלותם נכסי נדל״ן. בנוסף, עו״ד הלוי מייצג חשודים ונאשמים בכל הקשור לעבירות תעבורה כגון: שלילת רישיון, פסילות רישיון מנהליות, נהיגה בשכרות, נהיגה תחת השפעת סמים, עבירות מהירות, נהיגה בזמן פסילה, עבירות שבוצעו על ידי נהגים חדשים/צעירים והורדת נקודות .

אורי הלוי

עורך דין

עו”ד אורי הלוי, עוסק בכל הקשור בדיני נזיקין וחברות ביטוח. בתביעות נזקי גוף, תאונות דרכים, רשלנות רפואית,חיים,תאונות עבודה, אבדן שכר עבודה וכדו’. עיסוקו כולל ייצוג נפגעי תאונות דרכים בבתי המשפט לרבות ייצוג תובעים כנגד חברות הביטוח, ובכל מקרה אחר בו נגרם לאדם נזק גוף ומגיעים לו פיצויים. יתרונו הגדול והייחודי טמון ביכולת להעניק ללקוח פיצוי מרבי עקב ניסיון רב שצבר בייצוג חברות ביטוח שונות והכרת הנפשות הפועלות, כך שטיפולו בתביעת הנזיקין ומיצוי זכויותיו של הלקוח יבואו לידי מימוש בצורה טובה יותר וממילא התוצאות יהיו טובות יותר.

צור קשר

מאמרים נוספים

בניה על גג בית משותף ללא הסכמה
מקרקעין

בניה על גג בית משותף ללא הסכמה

במאמר הנוכחי תקראו מה אומר החוק בעניין בניה על גג בית משותף ללא הסכמה של השכנים, הן לגבי תוספת בניה באופן כללי והן לגבי בניה …

הגשת התנגדות להיתר בניה
מקרקעין

הגשת התנגדות להיתר בניה

כל מה שרציתם לשאול על הגשת התנגדות להיתר בניה. האם אפשרית התנגדות אנונימית להיתר, איזה נימוקים יש לצרף להגשת התנגדויות לתכנית בניה על מנת שהן …

עורך דין סכסוכי שכנים
מקרקעין

עורך דין סכסוכי שכנים

על איזה רקע מתפתחים סכסוכי שכנים? איזה תועלת יכולה להביא התייעצות עם עורך דין סכסוכי שכנים? איך להיזהר מסכסוכי שכנים בבניין חדש ובבתים משותפים? זכרו …