בניה על גג בית משותף ללא הסכמה

במאמר הנוכחי תקראו מה אומר החוק בעניין בניה על גג בית משותף ללא הסכמה של השכנים, הן לגבי תוספת בניה באופן כללי והן לגבי בניה של פרויקט תמ”א על גג בניין משותף, וכן לגבי בנייה סביב דירת פנטהאוז האם זה גג משותף? קראו ובנו…

בניה על גג בית משותף ללא הסכמה

רוצים לגור בקומה אחרונה? יש לכך יתרונות וחסרונות. מצד אחד הדירה תהייה חשופה לקור וחום יותר מאשר שאר הדירות, הדירה תהייה גם יותר חשופה לנזקי רטיבות כתוצאה מגשם. כמו כן הדירה תהיה חשופה יותר לטילים במצב של מלחמה. מצד שני יהיה לכם מעליכם את הגג שיכול לשמש לאחסון, לילדים לשחק ולשימושים שונים. כמו כן, במקרה של בעיה בדוד השמש אתם תהיו קרובים ותוכלו לתקן בקלות. השאלה היא מה אומר החוק לגבי בניה על גג בית משותף ללא הסכמה, האם תוכלו גם לבנות שם מחסן או אפילו קומה נוספת לבית? בשורות הבאות ננסה להבהיר מה אומר החוק לגבי בניה על גג בית משותף ללא הסכמה של השכנים.

בניה על גג בית משותף ללא הסכמה
בניה על גג בית משותף ללא הסכמה

תוספת בניה על גג בית משותף – מהי הגדרת החוק?

הרקע לשאלת הבנייה על הגג הוא – מבחינה חוקית למי שייך הגג המשותף, לדירות שבקומה האחרונה או לכל דיירי הבניין? התשובה היא שבאופן כללי מבחינת החוק היבש תוספת בניה על גג בית משותף על ידי אחד מדיירי הבניין היא אסורה מכיוון שהגג הוא זכות קניינית של כל דיירי הבניין, ולכל אחד מהם זכות שווה על שטח הגג. אולם החוק כן מאפשר תוספת בניה על גג בית משותף כאשר יש הסכמה של כל הדיירים, הסכמה זו ניתן להשיג לדוגמא על ידי תשלום לשאר הדיירים בתמורה להסכמה על תוספת בניה על גג בית משותף. חשוב לנו להדגיש כי מי שמגיש בקשת היתר ללא הסכמה מסתכן בהגשת התנגדות להיתר בניה מצד שאר דיירי הבניין.

תוספת בניה על גג בית משותף
תוספת בניה על גג בית משותף

האם מותרת בניה על גג בית משותף שנרכש על ידי אחד הדיירים?

חשוב לציין כי גם כאשר הגג שייך לדייר של הקומה האחרונה, עדיין זה לא נותן לו באופן אוטומטי את הזכות לבנות על הגג, היות והבנייה גורעת מאחוזי הבנייה של כל הדיירים – כך פסק בית המשפט בפסק דין משנת 2017. באותו פסק דין קבע בית המשפט כי בניה על גג בית משותף היא זכות השייכת לכל תושבי הבניין כשם שהקרקע עליה בנוי הבניין שייך לכל דיירי הבניין במשותף. רכישת הגג אם כך, אינה מתירה בניה על גג בית משותף, אלא מגדירה את הגג חלק מהדירה ותו לא. לפי פסק הדין הנ”ל בניה על גג בית משותף תתאפשר רק לאחר קבלת הסכמה מפורשת מכל דיירי הבניין, כמשרד עורך דין סכסוכי שכנים אנו מטפלים רבות בתיקים כאלו שהסתבכו והביאו לסכסוך מר בין השכנים.

בניה על גג בית משותף
איך מתאפשרת בניה על גג בית משותף

האם השכן בקומה האחרונה יכול לעכב בניה על גג בניין משותף של תכנית תמ”א

אחד הפולמוסים הנפוצים בעניין בניה על גג בניין משותף הוא סביב נושא התמ”א. ישנם דיירים הגרים בדירה צמודה לגג הבניין המעכבים אישורי תמ”א בטענה לבעלות שיש להם על הגג. מה אומר על כך החוק? ובכן, כפי שראינו גם בפסקה הקודמת וגם מפסקי דין אחרים רבים, בניה על גג בניין משותף אינה קשורה לשאלת הבעלות על הגג. זכויות בניה על גג בניין משותף קשורות לבעלות על זכויות הבנייה של הבניין ששייכות לכל דיירי הבניין.

בניה על גג בניין משותף
האם דייר הקומה העליונה יכול לעכב בניה על גג בניין משותף

בניה על גג משותף שסביב פנטהאוז

ומה הדין לגבי דירת פנטהאוז, כלומר דירת השוכנת על גג הבניין ומסביבה מתפרס גג הבניין, האם מותר לבעלי הדירה לבנות על שטח הגג, האם זה מוגדר בחוק בתור בניה על גג משותף? עו”ד הלוי עורך דין חוזים של משרדנו אומר: התשובה בזה תלויה ברישום של הבית. כלומר אם בחוזה וברישום הבית מופיע הגג בתור חלק מהמרפסת ומשטח הבית השטח שייך לבעלי הפנטהאוז ואז זה לא מוגדר מבחינת החוק כבניה על גג משותף. אך במידה שהשטח לא מופיע ברישום הקרקעות כחלק מהדירה, לא יהיה השטח בבעלותם של בעלי הדירה באופן אוטומטי וכדי לבנות הם יצטרכו אישור בניה על גג משותף. בכל מקרה תוכלו תמיד לפנות אלינו – משרד עורך דין מקרקעין בירושלים המתמחה בכל ענייני תוספות בניה ותמ”א.

בניה על גג משותף
בניה על גג משותף ששייך לפנטהאוז

 

 

 

בניה על גג בית משותף ללא הסכמה

אייל הלוי

עורך דין

עו״ד איל הלוי עוסק בעריכת הסכמים וחוזים לקנייה ומכירת מגרשים, דירות והשכרתם. בנוסף, עו״ד הלוי מעניק טיפול משפטי מקצועי ומקיף במגוון התקשרויות בנושא מקרקעין ונדל”ן, ומייצג תושבי חוץ בעלי מקרקעין בישראל בכל הקשור לניהול נכסיהם,לרבות ליווי המוכר ו/או את הרוכש בכל שלבי העסקה משלב המו”מ ועד לרישומה בפועל, בין אם זה לקוח פרטי המעוניין לרכוש או למכור דירת מגורים ובין אם זה לקוח עסקי שברצונו לרכוש או למכור נכס מניב למסחר ותעשייה. רישום הנכס בלשכת רישום המקרקעין של מדינת ישראל(טאבו). וכן ניהול שוטף של נכסיהם של תושבי חוץ ותושבי ישראל המחזיקים בנכסי נדל”ן  מסחריים ומבקשים תמיכה ועזרה מקצועית.

אורי הלוי

עורך דין

עו”ד אורי הלוי, עוסק בכל הקשור בדיני נזיקין וחברות ביטוח. בתביעות נזקי גוף, תאונות דרכים, רשלנות רפואית,חיים,תאונות עבודה, אבדן שכר עבודה וכדו’. עיסוקו כולל ייצוג נפגעי תאונות דרכים בבתי המשפט לרבות ייצוג תובעים כנגד חברות הביטוח, ובכל מקרה אחר בו נגרם לאדם נזק גוף ומגיעים לו פיצויים. יתרונו הגדול והייחודי טמון ביכולת להעניק ללקוח פיצוי מרבי עקב ניסיון רב שצבר בייצוג חברות ביטוח שונות והכרת הנפשות הפועלות, כך שטיפולו בתביעת הנזיקין ומיצוי זכויותיו של הלקוח יבואו לידי מימוש בצורה טובה יותר וממילא התוצאות יהיו טובות יותר.

צור קשר

מאמרים נוספים

ייפוי כוח מתמשך מה זה
ייפוי כוח מתמשך

ייפוי כוח מתמשך מה זה

אם אתם רוצים לדעת לגבי ייפוי כוח מתמשך מה זה בדיוק קראו את השורות הבאות, וגם תקבלו דוגמה של כמה סוגי ייפוי כוח. כמו כן …

ייפוי כוח מתמשך שכר טרחה מומלץ
ייפוי כוח מתמשך

ייפוי כוח מתמשך שכר טרחה מומלץ

בתיקים של ייפוי כוח מתמשך שכר טרחה מומלץ נקבע על ידי לשכת עורכי הדין כהמלצת מינימום. במאמר הבא תקראו מה הסכום שאכן מומלץ לגבי עלות …

ייפוי כוח מתמשך מקוון (2)
ייפוי כוח מתמשך

ייפוי כוח מתמשך מקוון

האם ניתן להגיש ייפוי כוח מתמשך מקוון, מה צריך למלא בטפסים ומה עוד ניתן לעשות במסגרת חוק ייפוי כח מתמשך, מהי הצהרת עורך דין ייפוי …