מה הם השלבים בחקירת תאונת דרכים?

מה הם השלבים בחקירת תאונת דרכים?

 חקירה משטרתית לאחר תאונת הדרכים היא תהליך שבו מבררים את הסיבה להתרחשות      התאונה. החקירה מתבצעת על ידי חוקר מיוחד מטעם המשטרה ובוחן תנועה, אשר  מגיעים במהירות האפשרית לזירת האירוע.  

  1. דיווח: כל חקירה מתחילה בשלב הדיווח – הדיווח הן קורא לחקירה להיפתח והן מספק את הפרטים הראשוניים עבור החקירה. הנהג או הנהגים המעורבים בתאונה ידווחו למשטרה ולחברות הביטוח ויספקו פרטים מרכזיים כמו מיקום התאונה, מספר הנפגעים, כיווני הנסיעה של כלי הרכב וכיווני החצייה של כלי הרכב. יש להניח שנתונים נוספים יסופקו, כמו מהירות הנסיעה של כלי הרכב, אך אלו לאו דווקא יהיו מדויקים והחוקר יברר אותם בהמשך החקירה.
  2. איסוף נתונים מזירת האירוע: לאחר השלב הראשוני של הדיווח, יגיע החוקר לזירת האירוע ויאסוף את הנתונים לשחזור התאונה. ביניהם ירשום ויתעד כמה נתונים חשובים: תוואי הדרך ותנאי הסביבה, שדה הראייה ממיקומם של כלי הרכב המעורבים ומפגעים שעשויים לצמצם את שדה הראייה, תנאי מזג האוויר בזמן התאונה שהיו עשויים להשפיע על הראייה ועל השליטה ברכב, חוקי התנועה החלים על זירת האירוע כמו המהירות המותרת והגבלים נוספים המתועדים בתמרורים, וממצאים שונים על הכביש – חפצים, כתמי נוזלים או דם וסימני צמיגים ובלימה.
  3. איסוף נתונים טכניים: בנוסף לנתונים הללו, יאסוף החוקר נתונים נוספים מסביבת זירת האירוע או בגורמים רשמיים כמו מע”צ או הרשויות המקומיות. בין הנתונים יהיו מסמכים, כמו שרטוט המקום, תכנית הרמזורים ותכנית התמרורים. בנוסף, יהיו נתונים הנדסיים של הזירה, כמו תנאי הכביש המדויקים (רוחב, אורך, שיפוע, מקדם חיכוך ועוד) ופיזור האלמנטים השונים שנגרמו כתוצאה מן התאונה (היכן ממוקמים כלי הרכב ובאילו זוויות, ולהיכן הושלכו גורמים שונים כמו חפצים, שברי זכוכיות ועוד).
  4. שחזור התאונה: לאחר איסוף כל הנתונים, השלב הרביעי כולל את עיקר העבודה. כל הנתונים מעובדים כדי לקבוע את השתלשלות העניינים במהלך התאונה. באמצעות נתוני הכביש, תנאי הדרך והשפעות מזג האוויר ניתן לקבוע כיצד עשויה להיגרם סטייה בנסיעה בטוחה בזירת האירוע. באמצעות הממצאים השונים בסביבה, כמו מיקום הפגיעה, זוויות המכונית ופיזור החפצים ניתן לצמצם ולהצביע באופן מדויק על אופן התאונה בדיוק. באמצעות הבנת שדה הראייה של הנהגים והבנת אופני התאונה ניתן ללמוד כיצד הנהגים פעלו, האם וכיצד פעלו שלא כשורה ומה עשו במהלך כל הנסיעה.
  5. מסקנות: השלב האחרון הוא הסקת המסקנות. לאחר שחזור התאונה ניתן להצביע על הכשלים שנגרמו והסיטו את ההתרחשות מנסיעה בטוחה ונטולת אסונות לתאונה. כאשר הכשלים נחשפים, ניתן להצביע על הגורמים להם, אם מבחינת תקלות טכניות ומכאניות הקשורות בכלי הרכב ובתנאי הדרך ואם מבחינת אשמים הקשורים לטעויות אנוש או לרשלנות.
 

סוגי תאונות דרכים בהיבט הפלילי:

כתב אישום בגין מעורבות של נהג בתאונת דרכים, מושפע באופן ישיר מחומרת הפגיעה שנגרמה בתאונה ופועל יוצא מכך הוא  שככל שחומרת הפגיעה קשה יותר, כך עמדתה של התביעה באם יורשע הנהג הפוגע לענישה מכבידה יותר וזאת בהתחשב בפרמטרים נוספים כמו רמת אשמו של הנהג בתאונה, עברו התעבורתי, נסיבות אישיות ועוד.

לרוב, כתבי אישום מסווגים פגיעות בשלושה דרכים:

פגיעה קלה” – מדובר בפגיעה שלא גרמה לנזק ממשי ובנוסף, נגרמה כתוצאה מעבירה המצויה בתוספת השנייה לפקודת התעבורה כגון: נהיגה ברשלנות, נהיגה בקלות ראש, אי ציות לתמרור עצור, אי ציות לתמרור מתן זכות קדימה וכו’. במצב שכזה החוק מחייב את בית המשפט לפסול את רישיון הנהיגה של הנהג הפוגע לשלושה חודשים לפחות.

חבלה של ממש –  מדובר בפגיעה שגרמה לנזק גוף משמעותי, אשר עולה כדי חבלה של ממש. במצב זה, בית המשפט יורה על פסילת רישיון הנהיגה של הנהג הפוגע באם יורשע לשלושה חודשים לפחות וזאת ללא קשר לעבירה בה הורשע.

פציעה קשה – פגיעה שגרמה לפציעה קשה של הנפגע עלולה לגרור פסילה של שנים רבות ובמצבים מסוימים אף מאסר בפועל.

גרם מוות ברשלנות– פגיעה אשר גרמה למותו של אדם, בעבירה זו משום התוצאה הקטלנית, מרחפת מעל ראשו של הנאשם באם יורשע סכנה ממשית של מאסר בפועל וכן פסילה לשנים רבות היכולות להגיע עד כדי פסילה לצמיתות.

פסילה מנהלית

בתאונות דרכים ישנה סמכות חוקית לקצין משטרה לפסול את רישיונו של הנהג הפוגע למשך שישים ימים וזאת בכפוף להליך שימוע בו תינתן אפשרות לנהג לנסות לשכנע את קצין המשטרה לשנות את החלטתו ולא לפסול אותו.

כשמדובר בתאונת דרכים קטלנית, קרי, תאונת דרכים בה נהרג אדם, קצין המשטרה חייב לפסול את רישיונו של הנהג הפוגע לתשעים ימים.

לאור הענישה הקשה וההליכים הסבוכים והמייגעים מול רשויות האכיפה ובית המשפט ככל שמדובר במעורבות בתאונות דרכים, חשוב ואף הכרחי להיוועץ ולהסתייע בעורך דין תעבורה הבקיא ברזי דיני התעבורה, שכן יש לזכור כי בהרשעה בתאונת דרכים צפויה לנהג פסילה ארוכה ומשמעותית ובמקרים מסוימים אף סכנה למאסר בפועל של ממש.

משרדנו מתמחה בייצוג בעברות תעבורה בכלל ובתאונות דרכים בפרט הן במישור האזרחי והן במישור הפלילי. במשרדנו תזכו למענה איכותי, מקצועי ומהיר.

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות עם עו”ד תעבורה המתמחה בייצוג בתאונות דרכים, נא התקשרו 076-5408147 או השאר פרטיך בדף יצירת קשר ונציגנו יחזרו אליך בהקדם.

אייל הלוי

עורך דין

עו״ד איל הלוי עוסק בעריכת הסכמים וחוזים לקנייה ומכירת מגרשים, דירות והשכרתם. בנוסף, עו״ד הלוי מעניק טיפול משפטי מקצועי ומקיף במגוון התקשרויות בנושא מקרקעין ונדל”ן, ומייצג תושבי חוץ בעלי מקרקעין בישראל בכל הקשור לניהול נכסיהם,לרבות ליווי המוכר ו/או את הרוכש בכל שלבי העסקה משלב המו”מ ועד לרישומה בפועל, בין אם זה לקוח פרטי המעוניין לרכוש או למכור דירת מגורים ובין אם זה לקוח עסקי שברצונו לרכוש או למכור נכס מניב למסחר ותעשייה. רישום הנכס בלשכת רישום המקרקעין של מדינת ישראל(טאבו). וכן ניהול שוטף של נכסיהם של תושבי חוץ ותושבי ישראל המחזיקים בנכסי נדל”ן  מסחריים ומבקשים תמיכה ועזרה מקצועית.

אורי הלוי

עורך דין

עו”ד אורי הלוי, עוסק בכל הקשור בדיני נזיקין וחברות ביטוח. בתביעות נזקי גוף, תאונות דרכים, רשלנות רפואית,חיים,תאונות עבודה, אבדן שכר עבודה וכדו’. עיסוקו כולל ייצוג נפגעי תאונות דרכים בבתי המשפט לרבות ייצוג תובעים כנגד חברות הביטוח, ובכל מקרה אחר בו נגרם לאדם נזק גוף ומגיעים לו פיצויים. יתרונו הגדול והייחודי טמון ביכולת להעניק ללקוח פיצוי מרבי עקב ניסיון רב שצבר בייצוג חברות ביטוח שונות והכרת הנפשות הפועלות, כך שטיפולו בתביעת הנזיקין ומיצוי זכויותיו של הלקוח יבואו לידי מימוש בצורה טובה יותר וממילא התוצאות יהיו טובות יותר.

צור קשר

מאמרים נוספים

מקרקעין

עורך דין מקרקעין לתושבי חוץ

Property Management of Foreign Residents משרדנו מעניק טיפול משפטי מקצועי ומקיף במגוון התקשרויות בנושא מקרקעין ונדל”ן, ומייצג תושבי חוץ בעלי מקרקעין בישראל בכל הקשור לניהול …

ייפוי כוח מתמשך קורונה
מקרקעין

ייפוי כוח מתמשך קורונה

ייפוי כוח מתמשך הוא ייפוי כוח שאדם מסוים מעניק לבני משפחה או חברים וכדומה לטפל בנכסיו ובענייניו האישיים אם חלילה יהפוך לסיעודי או שלא יהיה …

ייפוי כוח מתמשך חוק
מקרקעין

ייפוי כוח מתמשך חוק

במאמר הנוכחי תקראו בקצרה מה זה ייפוי כוח מתמשך, ומה אומר בעניין ייפוי כוח מתמשך החוק, מה הסמכויות שמקבל מיופה הכוח בהסדר ייפוי כוח מתמשך, …