נהיגה בשכרות

נהיגה בשכרות היא גורם מספר אחד להתרחשות תאונת דרכים קטלנית היום, תאונת דרכים קטלנית היא התנגשות בין שני כלי רכב, או בין כלי רכב להולך רגל, או בין כלי רכב לחפץ דומם שבה נפגע קשות או נהרג אחד המעורבים. תאונת דרכים קטלניות הן לצערנו מאוד שכיחות. תאונת דרכים קטלנית גורמת לנזקים בלתי הפיכים לכל שארית חייו של הנהג, הן נזקים גופנים ונפשיים, והן נקיפות מצפון ומורכבות משפטית. דרוש לכך עורך דין מומחה והוגן שילווה את הנהג במומחיות וברגישות.

נהיגה בשכרות – מה הסיכויים המשפטיים?

על עצם הבעייתיות של עבירות תנועה כמו, נהיגה בשכרות וכן מהירות מופרזת או נהיגה ללא רישיון רכב בתוקף לא נרחיב כרגע את הדיבור, אין בכוונתנו לתת לכך לגיטימיות חלילה, אך נקדיש את השורות הבאות למי שנתפס על נהיגה בשכרות, מה הענישה ומה ניתן לעשות בנידון. אדם שנתפס בעוון נהיגה בשכרות, גם אם לא אירעה תאונה, עלול להישלל ממנו הרישיון, ולקבל קנס גבוה וניקוד שלילי. רשויות החוק רואות בנהיגה תחת השפעת אלכוהול עברה חמורה, ובהתאם לכך נוטים להחמיר את רמת העונש. מנגד, עורך דין מומחה יכול להקטין את גובה הקנס או את חומרת הענישה, בהינתן תנאים מסוימים אשר התקיימו בעת שהנהג נתפס בעברה. כדי לפרט את התנאים המקלים נענה קודם על השאלה, כיצד קובעים בכלל שאדם נוהג תחת השפעת אלכוהול. הבדיקה המקובלת כיום לבדיקת רמת האלכוהול היא בדיקת הינשוף. בדיקת הינשוף יכולה לזהות אפילו כמות קטנה מאוד של אלכוהול בגופו של הנבדק, אך היא איננה יכולה לדווח מהי עוצמת ההשפעה על הנבדק. שכן, כל אדם מגיב אחרת לאלכוהול, יש כאלו שטיפה של אלכוהול משפיע עליהם במידה רבה, ויש שכמות סבירה של אלכוהול לא תהייה מורגשת אצלם כלל.

נהיגה בשכרות
בדיקת הימצאות אלכוהול בגוף הנהג.

כיצד קובע בית המשפט אשמה של תאונת דרכים קטלנית היום

הרבה מאוד מהמקרים של תאונת דרכים קטלנית היום הם כתוצאה מנהיגה תחת השפעת אלכוהול, ולכן המשטרה ובית המשפט ייטו להחמיר בתיק של תאונה שהאשם בתאונה נהג תחת השפעת אלכוהול. או אפילו במקרה שרק נתפס בבדיקת ינשוף כנוהג תחת השפעת אלכוהול. אך עורך דין מומחה ינסה להוכיח שכמות האלכוהול שבה נתפס אינו משפיע לרעה על שיקול דעתו ושפיותו של אותו נהג זה לפחות יקל בעונשו. בבית המשפט קובעים חומרה של עברת תאונת דרכים קטלנית היום בהתאם לתוצאות התאונה ובהתאם להתנהגות של הנהג בעת התאונה ולאחריה, בודקים האם היה אחראי למעשיו, האם הגיש עזרה ראשונה או ניסה לברוח מהזירה וכו’. כמו כן קובעים את רמת אשמתו של הנהג בהתאם לבדיקת הינשוף שנעשתה לאחר התאונה, במצב שכרות יכול השוטר לקבוע שהנהג הוא תחת השפעת אלכוהול ממראה עיניים בלבד. ניתן לקבוע שכרות על פי צורת ההליכה, הדיבור והתקשורת שלו עם הסביבה. בתאונת דרכים קטלנית היום יש סמכות לשוטר לשלול רישיונו של נהג שיכור, לפי התרשמות בלבד. ואז יתקשה עורך הדין לשכנע את בית המשפט בחפותו או אפילו רק להקל בעונשו.

תאונת דרכים קטלנית היום
ייצוג בתאונת דרכים קטלנית…

 

החמרת ענישה במקרה של תאונת דרכים קטלנית

ככלל, חשוב לדעת כי בכל מקרה של תאונת דרכים קטלנית ינסה בית המשפט להחמיר את הענישה בהגדרת העונש הגבוהה ביותר המופיע בחוק לעברה זו. אך לא תמיד בצדק, לא תמיד הנהג המואשם אכן אחראי לקרות התאונה, וגם אם כן, לא תמיד הוא האחראי הבלעדי להתרחשות התאונה. לפיכך, ייצוג משפטי במקרה של תאונת דרכים קטלנית הוא הכרחי, ההחלטות ופסקי הדין יהיו שונים בתכלית כאשר התיק מיוצג באמצעות עורך דין מומחה ומנוסה. כיום כמעט כל תאונת דרכים קטלנית ואפילו כמעט כל תאונת דרכים קלה מתועדת, כך שעיוות או הכחשה של נתונים אינם מומלצים כלל, ואף עלולים להזיק. לכן חשוב לשכור עורך דין מנוסה המעורה בתיקים המתנהלים כיום. סילוף של עובדות היא ‘עובדה’ שחלפה מהעולם. עורך דין מומחה ימנע ענישה על נהיגה ללא רישיון רכב ברכב, דבר שכיום אינו מהווה עבירה, ולכן צריך להתמצא בחוק ולהיות מעודכן בשינויים הנעשים מעת לעת. מתוך ניסיוננו בתחום המשפטי, אנו רואים כי רבים מאוד מהתאונות הקטלניות מתרחשות בסופי שבוע ובתקופות של חופש וחגים. הן בשל כך שיותר רכבים נמצאים על הכבישים והן בשל ריבוי של ילדים הרוכבים על אופניים חשמליות או קורקינטים.

תאונת דרכים קטלנית
תאונת דרכים עצמית

תאונת דרכים קטלניות מצריכות ייצוג מאוד חזק בבית המשפט

בין התאונות הנמצאות בראש רשימת תאונת דרכים קטלניות הן התאונות העצמיות, הנגרמות כתוצאה מאיבוד שליטה של הנהג והתנגשות במעקי בטיחות, עצים, קירות וכדומה. תאונת דרכים קטלניות מסכנות גם את שאר נוסעי הרכב. אך עם כל הצער הכרוך באבדן של קרוב משפחה, גם בתאונת דרכים קטלניות זכאי הנהג לייצוג. נקיפות המצפון שילוו אותו לשארית חייב, הם לכשעצמם די בהם כדי להענישו על טעותו. עורך דין ירושלים מומחה לא ינסה לנער את הנהג מאחריות, אך ינסה להקטין את הענישה ולאפשר לו להיכנס לדרך של שיקום והתייצבות מסוימת עד כמה שניתן. ברבים מהמקרים גם הנהג נפגע קשות ולעתים למשך כל ימי חייו. עם כל הצער שבדבר ואולי בגלל, יש צורך בעורך דין אמפתי שיודע לתמרן בין הרגישות הגבוהה לבין הצורך להמשיך במשימות החיים של הפוגע שנפגע, אם לא פיזית, נפשית וודאי.

תאונת דרכים קטלניות
תאונת דרכים קטלניות
נהיגה בשכרות

אייל הלוי

עורך דין

עו״ד איל הלוי עוסק בעריכת הסכמים וחוזים לקנייה ומכירת מגרשים, דירות והשכרתם. בנוסף, עו״ד הלוי מעניק טיפול משפטי מקצועי ומקיף במגוון התקשרויות בנושא מקרקעין ונדל”ן, ומייצג תושבי חוץ בעלי מקרקעין בישראל בכל הקשור לניהול נכסיהם,לרבות ליווי המוכר ו/או את הרוכש בכל שלבי העסקה משלב המו”מ ועד לרישומה בפועל, בין אם זה לקוח פרטי המעוניין לרכוש או למכור דירת מגורים ובין אם זה לקוח עסקי שברצונו לרכוש או למכור נכס מניב למסחר ותעשייה. רישום הנכס בלשכת רישום המקרקעין של מדינת ישראל(טאבו). וכן ניהול שוטף של נכסיהם של תושבי חוץ ותושבי ישראל המחזיקים בנכסי נדל”ן  מסחריים ומבקשים תמיכה ועזרה מקצועית.

אורי הלוי

עורך דין

עו”ד אורי הלוי, עוסק בכל הקשור בדיני נזיקין וחברות ביטוח. בתביעות נזקי גוף, תאונות דרכים, רשלנות רפואית,חיים,תאונות עבודה, אבדן שכר עבודה וכדו’. עיסוקו כולל ייצוג נפגעי תאונות דרכים בבתי המשפט לרבות ייצוג תובעים כנגד חברות הביטוח, ובכל מקרה אחר בו נגרם לאדם נזק גוף ומגיעים לו פיצויים. יתרונו הגדול והייחודי טמון ביכולת להעניק ללקוח פיצוי מרבי עקב ניסיון רב שצבר בייצוג חברות ביטוח שונות והכרת הנפשות הפועלות, כך שטיפולו בתביעת הנזיקין ומיצוי זכויותיו של הלקוח יבואו לידי מימוש בצורה טובה יותר וממילא התוצאות יהיו טובות יותר.

צור קשר

מאמרים נוספים

מקרקעין

עורך דין מקרקעין לתושבי חוץ

Property Management of Foreign Residents משרדנו מעניק טיפול משפטי מקצועי ומקיף במגוון התקשרויות בנושא מקרקעין ונדל”ן, ומייצג תושבי חוץ בעלי מקרקעין בישראל בכל הקשור לניהול …

ייפוי כוח מתמשך קורונה
מקרקעין

ייפוי כוח מתמשך קורונה

ייפוי כוח מתמשך הוא ייפוי כוח שאדם מסוים מעניק לבני משפחה או חברים וכדומה לטפל בנכסיו ובענייניו האישיים אם חלילה יהפוך לסיעודי או שלא יהיה …

ייפוי כוח מתמשך חוק
מקרקעין

ייפוי כוח מתמשך חוק

במאמר הנוכחי תקראו בקצרה מה זה ייפוי כוח מתמשך, ומה אומר בעניין ייפוי כוח מתמשך החוק, מה הסמכויות שמקבל מיופה הכוח בהסדר ייפוי כוח מתמשך, …