עורך דין ליקויי בנייה

מי שרוכש דירה מקבלן צריך לקבל אותה נקייה מליקויים, אם יש ליקויים מוטלת על הקבלן אחריות לתיקון ליקויי הבנייה, אם הקבלן לא מתקן את הליקויים או שאינו מתקן כראוי ובזמן סביר או שהוא מתכחש לליקויים צריך לשכור עורך דין ליקויי בנייה שזהו תחום התמחותו. ישנם רוכשי דירות שגם את הפנייה הראשונה הם עושים באמצעות עורך דין ליקויי בנייה וכך הקבלן מתייחס לדברים ברצינות ובאחריות.

עורך דין ליקויי בנייה – מתי פונים?

ליקויי בנייה הם ליקויים הנמצאים בבית חדש שנקנה מקבלן. הן ליקויים המפריעים להשתמש בבית שימוש סביר, הן ליקויים בתכנון, והן ליקויים שמקורם אי התאמה בין החוזה או המפרט לבנייה בפועל. ההגדרות בעניין הם רחבות וכדי לדעת את הפרטים המדויקים והאם יש עילה לתביעה יש צורך להתייעץ עם עורך דין ליקויי בנייה. לאחר שמתגלים הליקויים צריך רוכש הדירה לפנות לקבלן ולבקש ממנו לתקן את הליקויים, קבלנים רבים נוטים להתעלם מפניות אלו ולכן רוכשים רבים פונים כבר בפנייה הראשונית לקבלן, באמצעות עורך דין ליקויי בנייה. ברוב המקרים זה פותר את הבעיה והם זוכים ליחס מהיר ולפתרון הבעיה. כל זאת, במקרה שהליקוי הוא בר תיקון. אך אם מדובר בליקוי שאינו ניתן לתיקון או שעלות התיקון יקרה מאוד, כגון קורת בטון שנוצקה במקום לא נכון. במקרים אלו ינסה הקבלן להתחמק מאחריות, ובדרך כלל זה ייגרר לבית המשפט, בשביל זה צריך עורך דין ליקויי בנייה שהוא מנוסה בתחום ליקויי הבנייה.

עורך דין ליקויי בנייה
מתי פונים לעורך דין ליקויי בנייה?

 

איזה ליקויי בנייה אחריות קבלן חלה עליהם?

אין חולק על כך כי כל ליקויי בנייה אחריות קבלן חלה עליהם, השאלה היא מה באשר לעגמת נפש או הוצאות נלוות שנגרמו כתוצאה מליקויי בנייה. כגון ריצוף לקוי שהקבלן חייב להחליף, אך בזמן החלפת הריצוף אין הדייר יכול להמשיך לגור בדירתו, והוא חייב לשכור מקום חלופי למגוריו, האם גם זה כלול תחת סעיף ליקויי בנייה אחריות קבלן? שאלות כאלו הן שאלות שאתם מתמודד עורך דין מכירת דירה המתמחה בתחום ליקויי הבנייה. כמו כן, כאשר מדובר בליקויים בלתי ניתנים לתיקון, נדרש ייעוץ של עורך דין לגבי השאלה איך שמים את שווי הנזק. השאלה היא מה המשמעות של ליקויי בנייה אחריות קבלן במקרה הזה. במקרים כגון אלו צריך לא רק להתייעץ עם עורך דין מומחה אלא להיות מיוצג על ידי עורך דין בתביעה בבית משפט, או בניהול משא ומתן עם הקבלן לפני שניגשים לתביעה. עורך דין מומחה לליקויי בנייה יודע גם מהי תקופת הבדק. כלומר, עד מתי נמשכת אחריות הקבלן. התשובה לכך איננה חד משמעית, יש פרטים שהאחריות עליהם נמשכת שנה, יש פרטים שיותר, ויש ליקויים שהאחריות עליהם היא לכל אורך חיי הנכס.

ליקויי בנייה אחריות קבלן
מהם ליקויי הבנייה שבאחריות הקבלן?

ליקויי בניה קבלן עד כמה הם שכיחים?

באופן כללי חשוב לדעת כי לפי סטטיסטיקות שונות המתבססות על נתונים שנאספו ברחבי הארץ, יותר מ-90% מפרויקטי המגורים סובלים מכמות כלשהי של ליקויי בניה קבלן. אין צורך ‘לחפש בנרות’ ליקויי בניה קבלן, הליקויים הם רבים ובולטים. כגון שינויי גוון בין ריצוף למשנהו, ריצוף לא מפולס, קירות לא ישרים. וזה רק חלק מרשימת ליקויי בניה קבלן משאיר אחריו לאחר סיום הפרויקט. על הרוכש לדעת כי אסור לו לוותר על זכויותיו, הוא רכש דירה בכסף מלא ועלות יקרה ולכן עליו לקבל את התמורה לכספו – דירה מושלמת ונוחה ללא ליקויים, שתשמש אותו לאורך שנים רבות או שיוכל למכור אותו לאחר כמה שנים במחיר סביר ובלי להתפשר בגלל ליקויים כאלה ואחרים. מומלץ מאוד להיעזר בשירותיו של עורך דין מקרקעין מומחה לליקויי בנייה שיסייע בידכם לעמוד על זכויותיכם המלאות. אם בעתיד תרצו למכור את הנכס תוכלו להמשיך עם עורך הדין שייצג אתכם במכירה מול הקונה וכן לצורך הפחתת היטל השבחה.

ליקויי בנייה קבלן
ליקויי בנייה של הקבלן הם מאוד נפוצים

שאלות מעניינות בעניין אחריות קבלן לתיקון ליקויי בניה

חלק מהשאלות המעניינות שעלו על שולחננו במשך שנות הניסיון בטיפול בליקויי בנייה: מהי אחריות קבלן לתיקון ליקויי בניה מול צד ג’, כלומר מישהו שרכש את הדירה ביד שנייה ולא ישירות מהקבלן. התשובה לכך חיובית שכן חוק מכר דירות מגדיר במפורש את אחריות קבלן לתיקון ליקויי בניה גם כלפי “מי שרוכש דירה מקונה” (לשון החוק). כמו כן, האם אחריות קבלן לתיקון ליקויי בניה מחייבת את הקונה לאפשר לו לתקן או שהוא יכול לתבוע פיצוי כספי במקום תיקון? בעניין זה החוק קובע כי הקונה חייב לאפשר לקבלן לתקן פעם אחת, לאחר מכן אם הבעיה חוזרת או שהקונה טוען כי הוא לא תיקן כראוי, הוא יכול לתבוע פיצוי כספי. שאלות כאלו ואחרות הן שאלות נפוצות בכל קנייה של דירה מקבלן. אנו משרד עורכי דין בירושלים מומחים ומנוסים, ולכן תוכלו לפנות אלינו בכל שאלה ונעזור לכם למצות את זכויותיכם.

אחריות קבלן לתיקון ליקויי בנייה
אחריות הקבלן האם היא כוללת גם עגמת נפש?
עורך דין ליקויי בניה

אייל הלוי

עורך דין

עו״ד איל הלוי עוסק בעריכת הסכמים וחוזים לקנייה ומכירת מגרשים, דירות והשכרתם. בנוסף, עו״ד הלוי מעניק טיפול משפטי מקצועי ומקיף במגוון התקשרויות בנושא מקרקעין ונדל”ן, ומייצג תושבי חוץ בעלי מקרקעין בישראל בכל הקשור לניהול נכסיהם,לרבות ליווי המוכר ו/או את הרוכש בכל שלבי העסקה משלב המו”מ ועד לרישומה בפועל, בין אם זה לקוח פרטי המעוניין לרכוש או למכור דירת מגורים ובין אם זה לקוח עסקי שברצונו לרכוש או למכור נכס מניב למסחר ותעשייה. רישום הנכס בלשכת רישום המקרקעין של מדינת ישראל(טאבו). וכן ניהול שוטף של נכסיהם של תושבי חוץ ותושבי ישראל המחזיקים בנכסי נדל”ן  מסחריים ומבקשים תמיכה ועזרה מקצועית.

אורי הלוי

עורך דין

עו”ד אורי הלוי, עוסק בכל הקשור בדיני נזיקין וחברות ביטוח. בתביעות נזקי גוף, תאונות דרכים, רשלנות רפואית,חיים,תאונות עבודה, אבדן שכר עבודה וכדו’. עיסוקו כולל ייצוג נפגעי תאונות דרכים בבתי המשפט לרבות ייצוג תובעים כנגד חברות הביטוח, ובכל מקרה אחר בו נגרם לאדם נזק גוף ומגיעים לו פיצויים. יתרונו הגדול והייחודי טמון ביכולת להעניק ללקוח פיצוי מרבי עקב ניסיון רב שצבר בייצוג חברות ביטוח שונות והכרת הנפשות הפועלות, כך שטיפולו בתביעת הנזיקין ומיצוי זכויותיו של הלקוח יבואו לידי מימוש בצורה טובה יותר וממילא התוצאות יהיו טובות יותר.

צור קשר

מאמרים נוספים

מקרקעין

עורך דין מקרקעין לתושבי חוץ

Property Management of Foreign Residents משרדנו מעניק טיפול משפטי מקצועי ומקיף במגוון התקשרויות בנושא מקרקעין ונדל”ן, ומייצג תושבי חוץ בעלי מקרקעין בישראל בכל הקשור לניהול …

ייפוי כוח מתמשך קורונה
מקרקעין

ייפוי כוח מתמשך קורונה

ייפוי כוח מתמשך הוא ייפוי כוח שאדם מסוים מעניק לבני משפחה או חברים וכדומה לטפל בנכסיו ובענייניו האישיים אם חלילה יהפוך לסיעודי או שלא יהיה …

ייפוי כוח מתמשך חוק
מקרקעין

ייפוי כוח מתמשך חוק

במאמר הנוכחי תקראו בקצרה מה זה ייפוי כוח מתמשך, ומה אומר בעניין ייפוי כוח מתמשך החוק, מה הסמכויות שמקבל מיופה הכוח בהסדר ייפוי כוח מתמשך, …