עורך דין מקרקעין

ברכישת דירה מקבלן או דירה יד שנייה וכן בקנייה של דירה חובה להתייעץ ולקבל ליווי של עורך דין מקרקעין מומחה ומנוסה, אך לאחר שאלת הניסיון יש גם את שאלת המחיר.  בשורות הבאות נרחיב במרכיבים של שכר טרחה עורך דין עסקת נדל ן או כל עסקת מקרקעין. וכן נכתוב על ההוצאות הצפויות במכירת ובקניית דירה מעבר לשכר טרחת עורך הדין. מס שבח למשל הוא אחד מאותם הוצאות.

כמה עולה עורך דין מקרקעין

כל אדם שקונה או מוכר דירה, ששוכר או משכיר דירה, וכן סוחרי נדל”ן, יזמים, קבלנים וכו’, צריכים את שירותיו של עורך דין מקרקעין. מעבר להיבטים של קנייה /מכירה יש גם היבטים של מיסוי, שותפות במקרקעין או בעסקת מקרקעין. יש דירות מקבלן ודירות יד שנייה, בין השניים (קבלן לעומת יד שנייה) יש שינויים מהותיים בחוזה המכר. בכל העסקאות הנ”ל צריך עורך דין מקרקעין זמין בעל יחס אישי, יסודי ומקצועי. מעבר לליווי המקצועי, עורך דין מקרקעין מטפל במקרים של איחור במסירה, דירה שהועברה בירושה, דיור מוגן ועוד. שאלת המחיר היא שאלה מאוד חשובה כשבוחרים עורך דין מקרקעין בירושלים, כמובן שקודמת לה השאלה אם עורך הדין הוא עורך דין מכירת דירה מנוסה ומומחה בתחום. אבל עדיין שאלת המחיר משפיעה על ההחלטה.

עורך דין מקרקעין
כמה עולה עורך דין מומחה?

 

שכר טרחה עורך דין עסקת נדל ן

למען האמת, שאלת שכר טרחה עורך דין עסקת נדל ן היא שאלה כללית מאוד, ולכן התשובה תהיה כללית ופחות מפורטת בהמשך נפרט יותר. עבודתו של עורך דין המייצג קונה בעסקת נדל”ן מחייבת עורך דין ליקויי בנייה לבדוק את הנכס ותקינותו, וכן היתרי בנייה של הנכס במידה וקיימים. שכר טרחה עורך דין עסקת נדל ן נקבע לאחר שעורך הדין מעריך את מורכבות העבודה, על פי נתוני התכנון המוצגים בפניו וכן נתונים נוספים. לעתים ידרוש עורך הדין בדיקת מומחה של הנכס, ואז העלות תהיה גבוהה יותר, בשל הטיפול בבדיקה ובכל מה שמסביב. שכר טרחה עורך דין עסקת נדל ן מורכב גם מהערכת הסיכונים בעסקה. עסקה מרובת סיכונים מייקרת את שכר הטרחה של עורך הדין. להלן נרחיב את הדיבור אודות שאלות ספציפיות של עלות עורך דין ברכישת דירה וכדומה.

שכר טרחה עורך דין עסקת נדלן
מה כולל שכר הטרחה?

 

שכר טרחה עסקת מקרקעין – מה זה כולל

בנוסף לאמור לעיל, לפני שמשלמים שכר טרחה עסקת מקרקעין צריך לדעת מה זה כולל ומה לא. שכר טרחה עסקת מקרקעין כוללת ליווי עד להשלמת העסקה ורישום הדירה או המגרש על שמו של הרוכש. בעסקת מקרקעין צריך עורך הדין להיות בקי גם בתכנון מס ובמיסוי בכלל וכן להשיג הפחתת היטל השבחה. חשוב לדעת, כי בדרך כלל שכר טרחה עסקת מקרקעין לא כוללת ייצוג בבית משפט כאשר מתגלה וויכוח בין הצדדים, על כך ישולם תשלום נפרד, או ישכרו שירותיו של עורך דין אחר. בפסקה הבאה נדבר על שכר טרחה עסקת מקרקעין של רכישת דירה.

שכר טרחה עסקת מקרקעין
שירות עורך דין מקיף

שכר טרחת עורך דין ברכישת דירה מקבלן

שני פרמטרים עיקריים קובעים את שכר טרחת עורך דין ברכישת דירה מקבלן. הפרמטר הראשון הוא שוויה של הדירה, הפרמטר השני הוא מומחיותו של עורך הדין. ישנם פרמטרים נוספים בקביעת שכר טרחת עורך דין ברכישת דירה מקבלן, כגון האם הוא כולל גם ייצוג בטרם הקנייה, בשלב המשא ומתן עם הצד שמנגד – המוכר. במקרים רבים שוכרים עורך דין רק אחרי שמסוכם על רכישת הדירה או אחרי חתימת זיכרון דברים. אגב, חשוב לדעת כי לחתימה על זיכרון הדברים יש משמעות משפטית בעיקר לגבי תאריך המיסוי, ולכן משתלם לשלם שכר טרחת עורך דין ברכישת דירה מקבלן כבר החל מהשלב שלפני חתימה על החוזה. סיכום והמלצה: שכר הטרחה מתומחר לפי אחוזים מעלות הדירה, מומחיותו של עורך הדין, וכן שכירת שירותיו עוד בשלב המשא ומתן עלולים לייקר, אך מדובר בהשקעה משתלמת.

שכר טרחה עורך דין ברכישת דירה מקבלן
הסכום שמשלמים לעורך דין מכסה את עצמו

 

מעבר לתשלום שכר טרחה עורך דין מס שבח הוא גם הוצאה שצריך לקחת בחשבון

במכירת דירה יש פרמטר נוסף שעורך הדין צריך להתמצא בו, והוא מס השבח. מה זה בעצם מס שבח? מס שבח הוא מס על השבחת והתייקרות הדירה במשך הזמן שהייתה ברשותו של המוכר.  את מס השבח ניתן להפחית באמצעות תכנון מס מראש. משימת הדיווח לרשויות המס מוטלת על עורך הדין, המוכר מעביר את הכסף לעורך הדין. חשוב לציין כי שכר טרחה עורך דין מס שבח לא כלול בזה, כלומר, הסכום של מס שבח הוא בנוסף לשכר הטרחה. אז בעצם, כשמוכרים דירה יש לקחת בחשבון מעבר לתשלום של שכר טרחה עורך דין מס שבח על השבחת הדירה. ואילו כשקונים דירה אין מעבר לתשלום שכר טרחה עורך דין מס שבח, בקנייה צריך לקחת בחשבון תשלום מס רכישה. ועל כך במאמר נפרד.

שכר טרחה עורך דין מס שבח
איזה הוצאות צריך לקחת בחשבון כשמוכרים דירה

 

 

 

 

 

עורך דין מקרקעין

אייל הלוי

עורך דין

עו״ד איל הלוי בעל ניסיון המתמחה בעריכת הסכמים וחוזים לקנייה ומכירת מגרשים, דירות והשכרתם. ניהול נכסים לתושבי חוץ ולתושבי הארץ שבבעלותם נכסי נדל״ן. בנוסף, עו״ד הלוי מייצג חשודים ונאשמים בכל הקשור לעבירות תעבורה כגון: שלילת רישיון, פסילות רישיון מנהליות, נהיגה בשכרות, נהיגה תחת השפעת סמים, עבירות מהירות, נהיגה בזמן פסילה, עבירות שבוצעו על ידי נהגים חדשים/צעירים והורדת נקודות .

אורי הלוי

עורך דין

עו”ד אורי הלוי, עוסק בכל הקשור בדיני נזיקין וחברות ביטוח. בתביעות נזקי גוף, תאונות דרכים, רשלנות רפואית,חיים,תאונות עבודה, אבדן שכר עבודה וכדו’. עיסוקו כולל ייצוג נפגעי תאונות דרכים בבתי המשפט לרבות ייצוג תובעים כנגד חברות הביטוח, ובכל מקרה אחר בו נגרם לאדם נזק גוף ומגיעים לו פיצויים. יתרונו הגדול והייחודי טמון ביכולת להעניק ללקוח פיצוי מרבי עקב ניסיון רב שצבר בייצוג חברות ביטוח שונות והכרת הנפשות הפועלות, כך שטיפולו בתביעת הנזיקין ומיצוי זכויותיו של הלקוח יבואו לידי מימוש בצורה טובה יותר וממילא התוצאות יהיו טובות יותר.

צור קשר

מאמרים נוספים

עורך דין מכירת דירה
מקרקעין

עורך דין מכירת דירה

עורכת או עורך דין מכירת דירה זה שירות חיוני והכרחי בכל עסקה של נדל”ן, גם מצד המוכר וגם מצד הקונה. מה כולל שכר טרחה של …

עורך דין ליקויי בניה
מקרקעין

עורך דין ליקויי בנייה

מי שרוכש דירה מקבלן צריך לקבל אותה נקייה מליקויים, אם יש ליקויים מוטלת על הקבלן אחריות לתיקון ליקויי הבנייה, אם הקבלן לא מתקן את הליקויים …

הפחתת היטל השבחה
מקרקעין

הפחתת היטל השבחה

מס שבח הוא מס המוטל על נכס בעת מכירתו, בגין השבחת הנכס, לאחר אישור שימוש חורג או אישור הקלה או אישור של תב”ע. החוק מאפשר …