עו״ד בירושלים | ייפוי כוח מתמשך

 

ייפוי כוח מתמשך

ייפוי כוח מתמשך נותן הרשאה לאדם כלשהו המתמנה כמיופה כוח לעשות פעולה כלפי צד שלישי עבור מייפה הכוח ובשמו. יש סוגים של ייפוי כוח שבהם ניתן למנות כל אדם אשר נאמן על הממנה, ויש סוגיי ייפוי כוח מורכבים יותר שבהם ממנים עורך דין בתור מיופה כוח, בפרט כאשר הפעולה הנדרשת היא בעלת היבט משפטי. ייפוי כוח מתמשך נכנס לתוקף במועד מאוחר יותר מתאריך חתימת המסמך.

ייפוי כוח מתמשך – המחשה

הזכרנו לעיל שיש כמה סוגים של ייפוי כוח, בשורות הבאות נביא כמה דוגמאות לכך. בשונה מייפוי כוח מתמשך, ייפוי כוח הפשוט ביותר הוא אדם המייפה את כוחה של בת זוגו להוציא דבר דואר רשום. סוג אחר הוא ייפוי כוח נוטריוני – ייפוי כוח המאשר למיופה לנהל עסקאות מקרקעין עבור המייפה, ייפוי כוח מסוג זה מצריך אישור מיוחד של נוטריון המאמת את חתימתו של הממנה. מעבר לייפוי כוח נוטריוני יש גם ייפוי כוח מיוחד או ייפוי כוח בלתי חוזר.

מדוע צריך ייפוי כוח מתמשך?

ייפוי כוח מתמשך מאפשר לאדם לשלוט על גורלו ולקבל את ההחלטות הטובות עבורו גם אם חלילה יאבד את כושרו הגופני, הקוגניטיבי או המנטלי. ייפוי כוח מתמשך נחתם ונערך אצל עורך דין ובו מתקבלת החלטה מי יטפל בענייניו של הקשיש אם יגיע חלילה למצב של אי יכולת להחליט באופן עצמאי. השאלה למה צריך ייפוי כוח מתמשך דומה לשאלה למה צריך ביטוח סיעודי או ביטוח חיים. ייפוי כוח מתמשך נותן סוג של ביטוח למצב שאולי יתרחש ואולי לא, מצב של אבדן כישורי חיים בסיסיים.

חוק ייפוי כוח מתמשך

חוק ייפוי כוח מתמשך בא לפתור בעיה שכיחה כאשר תוחלת החיים עולה וקשישים רבים מאבדים את יכולת הזיכרון כתוצאה מדמנציה וכדומה, או מאבדים את היכולת לתקשר עם הסביבה. חוק ייפוי כוח מתמשך מאפשר לאדם להחליט על גורלו כאשר הוא עדיין צלול בדעתו, כאשר הוא כשיר גופנית ושכלית לקבלת החלטה מי בעיניו הראוי ביותר לנהל את ענייני הרכוש שלו, או עם מי הכי נוח לו לחלוק את בעיות הבריאות האישיות.

חוק ייפוי כוח מתמשך אינו חוק חדש, אך בכל זאת המודעות לחוק זה היא נמוכה. בחיפוש ייפוי כוח מתמשך בויקיפדיה למשל, לא נמצא ערך של ייפוי כוח מתמשך בפני עצמו. אלא מופיע כסעיף אחרון בערך ייפוי כוח הכללי. מעטים עוד יותר הם האנשים היודעים כי כל אדם מגיל 18 ומעלה יכול לחתום על מסמך של ייפוי כוח מתמשך ולמנות אחראי שיקבל עבורו החלטות אם לא יוכל בעתיד לקבל החלטות בעצמו. מומלץ לכל אדם שהוריו נמצאים בגיל מתקדם ליידע את הוריו על אפשרות זו של ייפוי כוח מתמשך שלפעמים גם מחליף את הצורך במינוי אפוטרופוס. בתקווה שלא יצטרכו להגיע לכך.

 

 

עו״ד בירושלים | ייפוי כוח מתמשך
צור קשר

מאמרים נוספים