פציעה בחוץ לארץ

מה עושים במקרה של פציעה מחוץ לגבולות המדינה?


 
 
 

ההתמודדות במקרה של תאונת דרכים או כל תאונה אחרת בחו”ל היא הרבה יותר קשה. נפגע אשר נמצא במדינה זרה אינו מכיר את מספרי החירום או את כתובות בתי החולים. בנוסף במקרים מסוימים קיים קושי בשפה אשר מקשה עוד יותר. החיים שלנו הינם בלתי צפויים, למרות שאנחנו מנסים לייצר דרכים לשלוט בהם. הווי אומר; פציעות בחו”ל יכולות להתרחש באופן בלתי צפוי ולפקוד אותנו בפתאומיות מוחלטת גם באמצע חופשה מפנקת בחו”ל. מה עושים אם אנחנו מוצאים את עצמינו עם פציעה בחו”ל?

לרוב הפציעות הינן יכולות להיות מסוגים שונים – תאונת דרכים, החלקה, תאונה ימית, תאונה אווירית, תאונת רכבת, תאונה הקשורה לספורט ועוד. במקרים מסוימים נגרמת פגיעה מינורית או בינונית, ובמקרים אחרים התאונה יכולה להסתיים אף במוות.

במאמר זה נשתדל לספק בקצרה מידע משפטי אודות דרכי ההתמודדות לאחר מקרה של תאונת דרכים בחו”ל או כל תאונה אחרת.

מה הם הבעיות המרכזיות בטיפול בתביעה שנגרמה בחו”ל?

ישנם פעולות הכרחיות שאינן מבוצעות על ידי הנפגע בחו”ל לאחר הפגיעה מחוסר ידיעה, שגורמות לתובע עגמת נפש רבה בטיפול בתביעתו לאחר שהובהר לו ע”י עורך דינו שאפשרויות תביעתו צומצמו וכן מתן הפיצויים בגינן.

מה הן אותן הטעויות הרווחות?

 • לא שומרים על קבלות ותיעוד רפואי
 • במקרה של תאונת דרכים, לא ביררו לפני שהשכירו רכב שאין כיסוי מספיק או שאין בכלל כיסוי לנזק שאירע לצד שלישי. 
 • אין להקל ראש בחריג זה, מכיוון שהמשמעות היא כי במידה שיוברר כי תאונת הדרכים בה נגרם נזק לרכוש של גורם שלישי, קרתה בעקבות נהיגה רשלנית של המבוטח – הוא יאלץ להסתמך על הפוליסה שהוצאה לו על ידי החברה ממנה זה השכיר את כלי הרכב.
 • במקרים לא מעטים מתברר כי הפוליסה לא כללה כיסוי עבור נזקים שנגרמו לצד ג’ או שתקרת הכיסוי שבפוליסה לא הספיקה על מנת לכסות את כל הנזק שנגרם. כך או אחרת, משמעות הדבר היא שהמבוטח יאלץ לממן מכיסוי את הפיצוי, שיכול להגיע במקרים מסוימים למאות ואף מיליוני שקלים.
 • אי תיעוד של זירת התאונה
 • זה בהחלט לא נעים להחקר על ידי שוטרים של מדינה זרה ולפיכך, רבים מהתיירים המעורבים בתאונת דרכים, מעדיפים להסתלק ממקום התאונה מייד לאחר התרחשותה.
 • מדובר במעשה שגוי, מאחר שברוב המדינות קיים חוק האוסר להזיז את כלי הרכב המעורבים מהמקום, אלא בהוראת שוטר. מיותר למצוא את עצמך נתון בחקירה בנוגע לבריחה ממקום התאונה, בין היתר מכיוון שבמקרה כזה סביר להניח כי חברת הביטוח המבטחת בפוליסת הנסיעות לחו”ל, תסרב ובצדק להעניק למבוטח מימון לכיסוי הוצאות שכירת עורך הדין.
 • אם מדובר בתאונה עם נפגעים – המתינו להגעת המשטרה המקומית. נצלו את הזמן לצילום הזירה, ובמידה שהדבר לא עולה בידכם – בקשו מחבר או מגורם אחר לצלם עבורך. ייתכן מאוד כי התמונות ישמשו אתכם בהליך המשפטי – הפלילי והאזרחי.
 • השהיית הבדיקות הרפואיות
 • חברות הביטוח נוהגות לטעון כי “אין קשר בין הנזק לבין התאונה”. מדובר על מצב בו המבטחת טוענת כי הנזק נגרם בשל אירוע אחר ולפיכך המבוטח אינו זכאי לקבל פיצוי. בנוסף על כן, המבטחת עלולה להמעיט מחומרת הפגיעה בשל העובדה, כי המבוטח לא מיהר לטפל בעצמו.
 • היו קשובים לגופכם. אם הכאבים נמשכים – מומלץ להתעקש ולפנות שוב ושוב לקבלת טיפול רפואי, בין אם בחו”ל ובין אם לאחר השיבה ארצה, גם אם הכאבים קלים ביותר.
 • זכרו כי לעיתים, בשעות הראשונות שלאחר התאונה, הגוף והנפש נמצאים במתח ומנגנונים רפואיים שונים גורמים לנפגע לא להרגיש את הכאב, זאת למרות שיש נזק כגון דימום פנימי או חבלה אחרת הדורשים טיפול.
 • לא טורחים לוודא מה נכתב בגיליונות הרפואיים
 • רופאים, פיזיותרפיסטים, שוטרים וכיוצא באלה, טועים לעיתים קרובות ומשמיטים פרטים חשובים מהאסמכתאות הרפואיות. טעויות אלו יכולות להקשות על המבוטח לממש את זכאותו לקבל פיצוי בגין תאונת הדרכים מחברת הביטוח.
 • קרו מקרים בהם רופאים לא זכרו לציין כי התלונות נולדו בעקבות תאונת הדרכים, ואף לטעות ברישום מיקום הפגיעה. במקרים כאלו חברת הביטוח תטען, שהנזקים כלל לא קשורים לתאונה ויתעורר קושי לסתור זאת.

את מי אפשר לתבוע?

תביעה מכוח ביטוח נסיעות לחו”ל – סביר להניח שרכשתם ביטוח נסיעות לחו”ל לפני הנסיעה. במקרה של פגיעה, ניתן לפנות אל חברת הביטוח כדי לקבל החזר על כל הטיפולים הרפואיים שבוצעו מחוץ לגבולות ישראל. אולם בכדי לקבל פיצויים עבור נזקי גוף שנגרמו, נדרשת פוליסת ביטוח מקיפה יותר, אשר כוללת כיסוי רחב על כל נזק גוף. מלבד זאת, אפשר לתבוע את הגורם האחראי או המארגן, כלומר להגיש תביעה כנגד הסוכנות או חברת הנסיעות שדרכה הוזמן הנופש. את התביעה הזו ניתן לנהל בבית משפט בישראל, ללא צורך בהתמודדות עם דין זר.

תביעה ישירה כנגד גורם בחו”ל – הגשת תביעה נזיקית כנגד הגורם הישיר שגרם לתאונה או האחראי לפיצוי בגין התאונה. למשל תביעה כנגד חברת ביטוח של רכב במדינה זרה או כנגד בבית המלון בו התרחשה הפגיעה, פארק שעשועים ואפילו בשטח הנמצא באחריותה של הרשות המקומית. אולם צריך לקחת בחשבון שתביעה כזו תתבצע בחו”ל והיא עלולה להימשך זמן רב, עלותה הכספית עשויה להיות גבוהה וייתכן כי תידרשו להתייצב לדיונים המשפטיים בחו”ל. זאת ועוד, יש לזכור כי על התביעה להיות מוגשת בהתאם לדין והחוק במדינה בה קרתה התאונה, אשר אינם בהכרח יהיו זהים לדין והחוק הישראלי.

תביעה כנגד הגורם האחראי או המארגן – היינו, תביעה כנגד הסוכנות או חברת הנסיעות שדרכה הוזמן הנופש. אופציה זו רלוונטית בעיקר למקרים בהם הנסיעה אורגנה על-ידי חברה ישראלית. יצוין כי מדובר בתביעה נזיקית, כאשר רשלנות מצד החברה הישראלית אשר מארגנת את הטיול יכול להוות עילה להגשת תביעת פיצויים. יש לזכור כי בכדי שתביעה כזו תעמוד, יש צורך בהוכחת רשלנות, נזק וקשר סיבתי.

אם הפגיעה אירעה בבית מלון, בפארק שעשועים או בשטח הנמצא באחריותה של הרשות המקומית– אפשר להגיש תביעת נזיקין ישירות כנגד הגורם האחראי, אולם כאמור, צריך להביא בחשבון שהתביעה תתבצע בחו”ל ועלולה הימשך זמן רב, לעלות סכומי כסף גדולים ולחייב התייצבות בדיונים המשפטיים בחו”ל.

איך ניתן לצמצם את הסיכונים מראש?

עוד בזמן תכנון הנסיעה המיוחלת לחו”ל, חשוב ביותר להתקשר עם נותני שירות בארץ כגון חברת הנסיעות, אשר ניתן יהיה להטיל עליהם את האחריות על מה שמתרחש בטיול. מלבד זאת, כדאי שלא להסתפק בפוליסה הבסיסית של ביטוח הנסיעות לחו”ל אלא להרחיבה לכיסוי מקיף יותר.

מלבד ביטוח הנסיעות לחו”ל, כדאי לשקול לרכוש במקביל פוליסת ביטוח תאונות אישיות, אשר מכסה כל מקרה של נכות או נזקי גוף חמורים ומעניקה פיצויים גבוהים וקצבה קבועה מדי חודש. רכישות של פוליסות ביטוח מתאימות יכולות למזער את הסיכונים המשפטיים המתלווים לתביעת נזיקין בגין תאונה שאירעה בחו”ל.

עוד יש לדאוג שיהיה ביניכם לבין נותן השרות בישראל הסכם התקשרות, שבהסכם זה ירשם, כי בכל סכסוך משפטי באשר הוא ביניכם לבין נותן השירות בישראל יחול הדין הישראלי בבית משפט בישראל (תניית שיפוט). פעולה משפטית זו תגן עליכם מראש , ותוכלו לטעון כי קיים ביניכם הסכם שנכרת בישראל ואז תמיד תוכלו לטעון להפרת חוזה מצד נותן השירותים הישראלי ובנוסף דאגתם בהסכמה להחיל על עניינכם את הדין הישראלי בבית משפט בישראל.למרות מאזן הכוחות שפעמים רבות נוטה לטובת נותני השירותים בישראל, חשוב שתעמדו על זכויותיכם ולא תוותרו בעניינים אלו ותדאגו שיהיה להם ביטוי בהסכם ביניכם.

להלן מספר עצות משפטיות לנפגעים בדרך לתביעת פיצויים עתידית:

 • קבלת טיפול רפואי-כמובן שלאחר תאונה או כל סוג של פגיעה בחו”ל מומלץ להגיע לטיפול רפואי וזאת בהקדם ככל הניתן. יש לקבל טיפול רפואי מתאים. מומלץ לציין כבר במעמד זה את עובדות מקרה התאונה על מנת שבעתיד תהיה הוכחה כי התאונה התרחשה במועד וקיימת פגיעה.
 • תיעוד מקרה התאונה – מומלץ כי הנפגע או אדם אחר מטעמו ידאג לתיעוד הרלוונטי לקרות התאונה ולפגיעה. פרטים של עדים לתאונה, תמונות של מקום קרות התאונה, מסמכים רפואיים הקשורים בקבלת טיפול רפואי או קניית תרופות, מרשמים וכל עובדה אחרת הקשורה בתאונה.
 • תיעוד רפואי והעתקי קבלות על הטיפול שניתן בחו”ל – יש לשמור קבלות על הוצאות כספיות הקשורות בתאונה ובטיפולים לאחריה. מדובר בהוצאות עבור רכישת תרופות ועזרים רפואיים, פנייה לקבלת ייעוץ רפואי, נסיעה במוניות, ברכב, חנייה, נסיעה בתחבורה ציבורית לקבלת טיפולים רפואיים, פיזיותרפיה, צילומי רנטגן, עזרה , כלכלה מיוחדת וכו’. ללא קבלות אלו יהיה קושי להוכיח אלו הוצאות שולמו בגין קרות התאונה.
 • המשך טיפול רפואי בארץ – יש להקפיד לפנות לרופאי קופת החולים ולהעלות בפני הרופאים המטפלים את כל הכאבים והמגבלות מהם הנך סובל, גם אם אלה נראים חולפים או זניחים. עליך לבקש הפניות מתאימות לרופאים מקצועיים ולמומחים. המשך הטיפול הרפואי ניתן לנפגע במסגרת קופת החולים בה הוא חבר.
 • פניה אל עורך דין – מומלץ להיוועץ בעורך דין העוסק בדיני הנזיקין לצורך הערכת סיכויי תביעה וזאת בהקדם ככל הניתן עם החזרה לארץ. לקבלת ייעוץ מעו”ד, השאירו פרטים ויצרו עמכם קשר בהקדם.
 • *המאמר אינו תחליף לייעוץ משפטי בידי עורך דין. האמור מעניק מידע כללי בלבד, ואינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואף לא חוות דעת משפטית ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא, ויש לבחון כל מקרה ומקרה לגופו לפני נקיטת פעולה כלשהי, משפטית, או אחרת, אשר על כן מומלץ לפני ביצוע פעולה כלשהי, לפנות ולהתייעץ עם עורך דין העוסק בתחום זה, וזה תחום מומחיותו.
צור קשר

מאמרים נוספים