תאונת דרכים-מה הם סוגי הביטוחים הרלוונטיים?

תאונת דרכים-מה הם סוגי הביטוחים הרלוונטיים?


ראשית הבהרה “האשמה לא מעלה ולא מורידה”.

כולם זכאים לפיצוי על נזקי גוף בתאונת דרכים כל עוד תביעתם עומדת בדרישת חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, תשל”ה-1975.

בחישוב הפיצוי המגיע לאדם שהיה מעורב בתאונת דרכים נלקחים בחשבון שני היבטים של פגיעה – נזקי גוף ונזקי רכוש. במקרה של נזקי גוף שנגרמו למעורבים בתאונת דרכים, שאלת האשמה כלל לא נלקחת בחשבון בחישוב הפיצויים. כל המעורבים בתאונה שלהם נגרם נזק גופני זכאים לפיצוי, בין אם הם האשמים בתאונה ואם לאו. מידת הכיסוי שתקבלו בעקבות התאונה מוגדרת על ידי סוג הביטוח שלכם ו/או של הנהג הנוסף שהיה מעורב בתאונה.

קיימים שלושה סוגי ביטוח עיקריים:

ביטוח חובה – כל רכב בישראל חייב להיות מבוטח בביטוח זה, לפי פקודת ביטוח רכב מנועי. ביטוח חובה מכסה נזקי גוף (פציעה או מוות) בלבד והביטוח מכסה את הנהג ברכב הנוסעים ברכב ו/או הולכי רגל אשר נפגעו מהרכב המבוטח.

ביטוח צד ג’ – מכסה נזקי רכוש שנגרמו לצד שלישי בלבד, ולא למבוטח עצמו.

ביטוח מקיף – מכסה נזקי רכוש או גניבה שנגרמו למבוטח, וכולל ביטוח צד ג’.

בעניין הפיצויים על נזקי רכוש, שאותם מכסים ביטוח צד ג’ וביטוח מקיף, יש מקום לשאלת האשמה בגרימת התאונה.

ביטוח צד ג’ של מבוטח מסוים יכסה את נזקי הרכוש שנגרמו לאדם אחר שהיה מעורב בתאונה, רק אם התאונה נגרמה באשמת המבוטח.

הביטוח המקיף כולל בתוכו ביטוח צד ג’ וביטוח נזקי רכוש שנגרמו למבוטח עצמו. שאלת האשמה בביטוח המקיף מגדירה מי תהיה חברת הביטוח שתשלם את הפיצוי ומי מהנהגים המעורבים בתאונה ישלם את ההשתתפות העצמית.

נזקי גוף, לעומת זאת, מכוסים על ידי ביטוח החובה ללא כל שאלה של אשמה.

כל אדם שנפגע בתאונת דרכים, בין אם נגרמה באשמתו או לא, זכאי לקבלת פיצוי על נזקי הגוף שנגרמו לו, כאשר האופן שבו מחושב גובה הפיצוי לכל נפגע תלוי בגילו, עיסוקו, אופי הפגיעה, חומרתה וכדומה. בין ראשי הנזק המשמשים לקביעת גובה הפיצוי, יחושבו בין היתר הפסד שכר לעבר, הפסדי השתכרות עתידיים שייגרמו לנפגע עקב התאונה, עלות ההוצאות הרפואיות הדרושות, הפסדי פנסיה ופיצויים בגין כאב וסבל.

* המאמר אינו תחליף לייעוץ משפטי בידי עורך דין. האמור מעניק מידע כללי בלבד, ואינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואף לא חוות דעת משפטית ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא, ויש לבחון כל מקרה ומקרה לגופו לפני נקיטת פעולה כלשהי, משפטית, רפואית או אחרת, מאחר וייתכנו מקרים שבהם יהיה על הנפגע לפעול אחרת לפי עניינו, ואשר אינן מפורטות במאמר זה, אשר על כן מומלץ לפני ביצוע פעולה כלשהי, לפנות ולהתייעץ עם עורך דין העוסק בתחום זה, וזה תחום מומחיותו.

אייל הלוי

עורך דין

עו״ד איל הלוי בעל ניסיון המתמחה בעריכת הסכמים וחוזים לקנייה ומכירת מגרשים, דירות והשכרתם. ניהול נכסים לתושבי חוץ ולתושבי הארץ שבבעלותם נכסי נדל״ן. בנוסף, עו״ד הלוי מייצג חשודים ונאשמים בכל הקשור לעבירות תעבורה כגון: שלילת רישיון, פסילות רישיון מנהליות, נהיגה בשכרות, נהיגה תחת השפעת סמים, עבירות מהירות, נהיגה בזמן פסילה, עבירות שבוצעו על ידי נהגים חדשים/צעירים והורדת נקודות .

אורי הלוי

עורך דין

עו”ד אורי הלוי, עוסק בכל הקשור בדיני נזיקין וחברות ביטוח. בתביעות נזקי גוף, תאונות דרכים, רשלנות רפואית,חיים,תאונות עבודה, אבדן שכר עבודה וכדו’. עיסוקו כולל ייצוג נפגעי תאונות דרכים בבתי המשפט לרבות ייצוג תובעים כנגד חברות הביטוח, ובכל מקרה אחר בו נגרם לאדם נזק גוף ומגיעים לו פיצויים. יתרונו הגדול והייחודי טמון ביכולת להעניק ללקוח פיצוי מרבי עקב ניסיון רב שצבר בייצוג חברות ביטוח שונות והכרת הנפשות הפועלות, כך שטיפולו בתביעת הנזיקין ומיצוי זכויותיו של הלקוח יבואו לידי מימוש בצורה טובה יותר וממילא התוצאות יהיו טובות יותר.

צור קשר

מאמרים נוספים

נהיגה בשכרות
תעבורה

נהיגה בשכרות

נהיגה בשכרות היא גורם מספר אחד להתרחשות תאונת דרכים קטלנית היום, תאונת דרכים קטלנית היא התנגשות בין שני כלי רכב, או בין כלי רכב להולך …

נהיגה ללא רישיון רכב ברכב
תעבורה

נהיגה ללא רישיון רכב ברכב

בעקבות שינוי בחוק, נהיגה ללא רישיון רכב ברכב היא מותרת. אך כמובן שזה לא פוטר לחדש את הרישיון בזמן. בישראל תאונות דרכים בקרב צעירים בשל …

נהיגה ללא רישיון רכב בתוקף
תעבורה

נהיגה ללא רישיון רכב בתוקף

נהיגה ללא רישיון רכב בתוקף זה אומר במילים מדוברות לנהוג ללא טסט, הטסט בודק את תקינות הרכב ומניעת בלאי בחלקי הרכב ובכך למנוע  תאונת דרכים, …