מהי תאונת דרכים בהיבט הפלילי והנזיקי?

מהי תאונת דרכים בהיבט הפלילי והנזיקי?


ההגדרה בחוק כל פציעה אשר התרחשה בעקבות שימוש ברכב מנועי המיועד לתחבורה על הקרקע. רכב מנועי הוא: קטנוע, אופנוע, משאית, אוטובוס, רכב ובמקרים מסוימים אופניים חשמליים. כלי תחבורה כגון עפרון ומלגזה, יכולים גם להיחשב כרכב מנועי במקרים מסוימים.

האם כל תאונה נחשבת לתאונת דרכים?

ישנם לא מעט תקדימים ופסיקות, שאכן קובעות ומסדירות תאונת דרכים מהי אך לעיתים הנושא עלול להיות מעט מורכב יותר ויש לבחון כל מקרה לגופו. חשוב לציין כי במרבית המקרים מאוד ברור האם מדובר בתאונה או לא, בתי המשפט בישראל כבר הכירו בהמון תאונות כתאונות דרכים וזה סלל את הדרך, למשל: אדם אשר נפגע מרכב חונה, פגיעות שהתרחשו בתוך הרכב עצמו, פגיעות במהלך הכניסה לרכב או היציאה ממנו, פציעות אשר קרו בעת טיפול ברכב וכדומה. לסיכום באופן הכי פשוט: כל תאונה ראוי ותיבדק האם היא נחשבת כתאונת דרכים או לא. על מנת להעביר לכם את כל האינפורמציה על הצד הטוב ביותר, נשאל שאלה או נציג מקרה ונענה עליו באופן פרטני;

הייתי מעורב בתאונת דרכים ואני מעוניין לתבוע, כמה זמן זה אמור לקחת? – כמו כל תביעה בבית המשפט בישראל, מדובר בהליך אשר אינו נחשב קצר. לעיתים הליך משפטי יכול להסתיים במסגרת של מספר חודשים ולעיתים יכול להמשך מספר שנים. על מנת להקל מעט על נפגעי תאונת דרכים, ישנם מספר חריגים שעוזרים “לשפר” את מצבם הכלכלי של נפגעי תאונות, בין אלו נמצא את:

פגיעה קלה – כאשר התקיימה פגיעה הנחשבת לקלה, חברות הביטוח מעדיפות לסיים את הנושא באופן מהיר ולהעביר סכום פיצויים בזמן קצר מאוד שאינו עולה על מספר חודשים (2-3 חודשים).

פגיעה קשה – כאשר נפגע אדם פגיעה קשה בתאונת דרכים, ההליך המשפטי צפוי להיות ארוך ולכן בתי המשפט פוסקים תשלומים מיידים לנפגעים, שכן מדובר בנפגעים אשר זקוקים לפיצויים אלו. תשלומים אלו נקראים “תשלומים תכופים” וחברת הביטוח אמונה על העברתם לנפגע. למעשה, מדובר בתשלומים שאמורים לעזור לנפגע להמשיך להתקיים בכבוד, לכלכל את משפחתו ולממן את הטיפולים הרפואיים להם הוא נזקק.

כמה אמור לעלות לי ההליך המשפטי? – כאשר ניגשים לפתחו של בית משפט ומגישים תביעה בעקבות תאונת דרכים, ישנם שני סוגי הוצאות: הוצאות ראשונות והוצאות מאוחרות. רבים, חוששים מהעלויות הכרוכות בהגשת תביעה ולכן נסוגים מהתביעה למרות, שאין להם את כל המידע. להלן הסבר קצר על ההוצאות הללו:

מה הן הוצאות ראשוניות?

הוצאות ראשונות הן הוצאות אותן יש להוציא עד הגשת התביעה וכוללות את כל שיש להוציא על מנת להגיש את התביעה. מדובר בתשלום אגרה (תשלום של כמה מאות שקלים), כלל ההוצאות כגון צילום חומר רפואי, תשלום בעבור טיפולים שונים שאינם כלולים במסגרת קופת החולים, עלות פינוי אמבולנס במידה ויש וכדומה.

מה הן הוצאות מאוחרות?

הוצאות מאוחרות הן הוצאות שמועד התשלום שלהן הוא לאחר קבלת הפיצויים והגדולה מביניהן היא תשלום שכר טרחתו של עורך הדין המייצג. לשמחתם של כל התובעים, החוק מאגד ומגביל את סכומי האחוזים שיקבל עורך הדין וכפי שציינו, מדובר בתשלום מתוך הפיצויים שהתקבלו. להלן פירוט

  • פשרה ללא הגשת תביעה = 8% + מע”מ מהסכום שהוסכם
  • הושגה פשרה לאחר הגשת תביעה = 11% + מע”מ מהסכום שנפסק
  • תביעה הסתיימה בפסק דין של בית המשפט ללא פשרה = 13% + מע”מ מהסכום שנפסק

חשוב לדעת כי על חברת הביטוח להוסיף את שכר טרחת עורך הדין לפיצוי המועבר וכך בעצם התובע אינו משלם גם את שכר טרחתו של עורך הדין.

נפגעתי בתאונת דרכים, כמה זמן יש לי לתבוע? 

החוק בישראל קובע כי התיישנות על תאונות דרכים היא 7 שנים מיום קרות המקרה. משמע, במידה ונפגעתי בשנת 2018, יש לי עד שנת 2025 להגיש את התביעה (בהתאם לחודש התאונה כמובן). החריג היחידי הוא שאם מדובר בנפגע שהינו קטין, אזי יוכל הוא להגיש את התביעה עד גיל 25 שזה בעצם 7 שנים מיום בו הגיע לבגרות (גיל 18).

לסיכום, באם נפגעת בתאונת דרכים, הדבר הראשון אותו יש לעשות (מיד לאחר קבלת טיפול רפואי כמובן) הוא לפנות לעורך דין המתמחה בתאונות דרכים, לוודא כי אכן מדובר בתאונת דרכים ולבחון את האופציות העומדות לך כנפגע. בברכת החלמה מהירה, ונסיעה זהירה בדרכים.

 * המאמר אינו תחליף לייעוץ משפטי בידי עורך דין. האמור מעניק מידע כללי בלבד, ואינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואף לא חוות דעת משפטית ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא, ויש לבחון כל מקרה ומקרה לגופו לפני נקיטת פעולה כלשהי, משפטית, רפואית או אחרת, מאחר וייתכנו מקרים שבהם יהיה על הנפגע לפעול אחרת לפי עניינו, ואשר אינן מפורטות במאמר זה, אשר על כן מומלץ לפני ביצוע פעולה כלשהי, לפנות ולהתייעץ עם עורך דין העוסק בתחום זה, וזה תחום מומחיותו.

אייל הלוי

עורך דין

עו״ד איל הלוי בעל ניסיון המתמחה בעריכת הסכמים וחוזים לקנייה ומכירת מגרשים, דירות והשכרתם. ניהול נכסים לתושבי חוץ ולתושבי הארץ שבבעלותם נכסי נדל״ן. בנוסף, עו״ד הלוי מייצג חשודים ונאשמים בכל הקשור לעבירות תעבורה כגון: שלילת רישיון, פסילות רישיון מנהליות, נהיגה בשכרות, נהיגה תחת השפעת סמים, עבירות מהירות, נהיגה בזמן פסילה, עבירות שבוצעו על ידי נהגים חדשים/צעירים והורדת נקודות .

אורי הלוי

עורך דין

עו”ד אורי הלוי, עוסק בכל הקשור בדיני נזיקין וחברות ביטוח. בתביעות נזקי גוף, תאונות דרכים, רשלנות רפואית,חיים,תאונות עבודה, אבדן שכר עבודה וכדו’. עיסוקו כולל ייצוג נפגעי תאונות דרכים בבתי המשפט לרבות ייצוג תובעים כנגד חברות הביטוח, ובכל מקרה אחר בו נגרם לאדם נזק גוף ומגיעים לו פיצויים. יתרונו הגדול והייחודי טמון ביכולת להעניק ללקוח פיצוי מרבי עקב ניסיון רב שצבר בייצוג חברות ביטוח שונות והכרת הנפשות הפועלות, כך שטיפולו בתביעת הנזיקין ומיצוי זכויותיו של הלקוח יבואו לידי מימוש בצורה טובה יותר וממילא התוצאות יהיו טובות יותר.

צור קשר

מאמרים נוספים

נהיגה בשכרות
תעבורה

נהיגה בשכרות

נהיגה בשכרות היא גורם מספר אחד להתרחשות תאונת דרכים קטלנית היום, תאונת דרכים קטלנית היא התנגשות בין שני כלי רכב, או בין כלי רכב להולך …

נהיגה ללא רישיון רכב ברכב
תעבורה

נהיגה ללא רישיון רכב ברכב

בעקבות שינוי בחוק, נהיגה ללא רישיון רכב ברכב היא מותרת. אך כמובן שזה לא פוטר לחדש את הרישיון בזמן. בישראל תאונות דרכים בקרב צעירים בשל …

נהיגה ללא רישיון רכב בתוקף
תעבורה

נהיגה ללא רישיון רכב בתוקף

נהיגה ללא רישיון רכב בתוקף זה אומר במילים מדוברות לנהוג ללא טסט, הטסט בודק את תקינות הרכב ומניעת בלאי בחלקי הרכב ובכך למנוע  תאונת דרכים, …