עורך דין בירושלים | ייפוי כוח מתמשך

 

 ייפוי כוח מתמשך

 
ייפוי כוח מתמשך הוא כה יעיל, עד כי התעלמות ממנו עלולה לגבות מחיר כבד מכם ומבני המשפחה שלכם. הכירו את המסמך שאולי שמעתם עליו, אך לא ממש הבנתם עד כמה הוא חשוב.
 
לצערי, ראיתי את זה קורה. אדם מבוגר, שנמצא בצלילות מלאה ובשיא כוחותיו, עובר אירוע קשה כמו שבץ מוחי ומאבד את צלילותו, באופן זמני או קבוע.
בצד ההלם האנושי במשפחה, עולות מייד גם שאלות טכניות – רפואיות וכספיות: באיזו מסגרת להעניק את הטיפול רפואי הנדרש? כיצד להמשיך לנהל את חשבון הבנק? מי אחראי לביצוע תשלומים? מי ממשיך לנהל את הכספים וניירות הערך? במקרים רבים המשמעות היא מתח משפחתי בין אחים ואחיות, בירוקרטיה אינסופית מול בנקים ומוסדות, והרבה עוגמת נפש. ייפוי כוח מתמשך נועד בדיוק כדי להתכונן מראש למצבים כאלה.
 
ייפוי כוח מתמשך
ייפוי כוח מתמשך הוא מנגנון מיוחד, שהסדירה המדינה במטרה למקסם את השמירה על כבודו של האדם ולאפשר לו לנהל את ענייניו בדרך שפוגעת כמה שפחות בעצמאותו ובזכויותיו.
ייפוי כוח מתמשך מאפשר לאדם להחליט מראש מיהו האדם שבו הוא נותן את מרב האמון, כדי שיקבל עבורו החלטות ויבצע בשמו פעולות במקרה שהוא עצמו לא יוכל לעשות זאת, בשל מצב רפואי או נפשי.
אדם החותם על ייפוי כוח מתמשך יכול גם לקבוע באיזה אופן ינוהלו ענייניו במצב כזה, על ידי מתן הנחיות מקדימות למיופה הכוח, והכול באמצעות עריכה וחתימה על מסמך ייפוי כוח מתמשך בפני עו”ד שהוסמך לכך, ללא צורך במעורבות של בית המשפט בהליך המינוי.
מנגנונים אחרים שלכאורה מביאים לתוצאה דומה הם מסורבלים יותר. כך למשל, מנגנון של מתן הנחיות מקדימות לצורך מינוי אפוטרופוס מסורבל יותר.
נדרש לפתוח בהליך משפטי לצורך מינוי האפוטרופוס, הבקשה למנות אפוטרופוס מסוים כפופה לאישור של בית המשפט וגם פעילותו השוטפת של האפוטרופוס טעונה אישורים מאת האפוטרופוס הכללי ומחויבת בהגשת דוחות שונים לידיו.
 
מה יכול לכלול ייפוי כוח מתמשך?
ייפוי כוח מתמשך יכול לכלול מנגנונים רבים המסדירים את המשך ניהול חייו של האדם, כאשר יאבד את צלילותו ויכולת השיפוט שלו.
 
זהות מיופה הכוח:
אפשר להחליט על אדם אחד או יותר שימונו כמיופי הכוח. אפשר גם לייחד נושאים מסוימים לטיפולם של אנשים מסוימים.
אם הבן הבכור שלכם רופא והבת הצעירה רואת חשבון, אתם בהחלט יכולים לקבוע שהבן יהיה אחראי לענייניכם הרפואיים ושהבת תטפל בנושאים הכספיים.
במידה ואתם רוצים למנות כמה מיופי כוח לאותו תחום – כדאי לקבוע את מנגנון קבלת ההחלטה וכך למנוע מריבות מיותרות.
העניינים שיהיו בסמכותו של מיופה הכוח והנחיות מקדימות בקשר אליהם.
 
עניינים רפואיים:
לא נעים לחשוב על זה, אבל עדיף שתחליטו בעצמכם ותחסכו למשפחה התלבטויות ואי נעימויות: באיזו תדירות לבצע בדיקות, מיהו הרופא שעליו אתם סומכים, אילו טיפולים רפואיים אתם מסכימים לקבל ומאילו יש להימנע ועוד.
 
עניינים אישיים:
ייפוי כוח מתמשך יכול להסדיר מגוון רחב של עניינים אישיים. האם תרצו להורות על אי הוצאתכם מהבית למוסד סיעודי? במידה שתורו על הכנסת מטפל אישי לביתכם – האם תרצו מטפל גבר או אישה? האם תרצו להורות שילדיכם ייקחו אתכם לאירועים משפחתיים או לבית הכנסת ביום הכיפורים? האם תרצו לוודא שתמשיכו להיות מוזנים באוכל צמחוני או כשר? ייפוי כוח מתמשך יכול להסדיר כל מה שחשוב לכם ובני המשפחה אפילו לא יודעים.
 
עניינים כספיים ורכושיים:
מי ינהל את השקעותיכם בשוק ההון? באיזו דרך תעדיפו שהכסף יהיה מושקע? כמה כסף תרצו לתת לנכד שמתחיל לימודים באוניברסיטה? מה יקרה לרכב שלכם, לנכסי הנדל”ן שלכם? האם תרצו להמשיך לתרום למוסדות מסוימים? ייפוי כוח מתמשך יכול להסדיר קשת של נושאים בתחומי כסף ורכוש – וכך לא רק לדאוג לכסף שלכם אלא לחסוך ריבים משפחתיים שלמרבה הצער מתעוררים בהרבה מקרים סביב עניינים כספיים.
שימו לב שישנם עניינים רכושיים שמחייבים הסמכה מפורשת בכתב בתוך מסמך ייפוי הכוח (למשל: תרומות או הלוואות בסכומים מסוימים) ויש פעולות שמחייבת אישור מפורש של בית משפט (למשל: פעולות בנכסי נדל”ן).
 
תנאי כניסה לתוקף:
אתם יכולים לקבוע במדויק את תנאי כניסתו לתוקף של ייפוי הכוח המתמשך, למשל לפי חוות דעת של רופא המוסמך בתחום מסוים, או של צוות רפואי מסוים, עם אשפוז במחלקה סגורה במוסד פסיכיאטרי וכדומה.
 
תנאים לפקיעה של ייפוי הכוח המתמשך:
מעבר לתנאים הקבועים בחוק, אפשר, למשל, לקבוע שייפוי הכוח יהיה בתוקף לתקופה קצובה או למשל, במקרה שבחרתם למנות למיופה הכוח את החתן תוכלו לקבוע, כי במקרה שחלילה קשר הנישואים בינו לבין בתכם יסתיים, אז ייפוי הכוח יפקע כפועל יוצא מכך.
 
מנגנוני פיקוח על מיופה הכוח:
 
תוכלו לקבוע, למשל, שעל מיופה הכוח יהיה לדווח על החלטותיו ופעולותיו – כולן או בתחומים מסוימים – לאדם שעליו אתם סומכים (“אדם מיודע” כהגדרתו בדין).
 
ייפוי כוח מתמשך: מחיר ההתעלמות
יש דברים שלא נעים לחשוב עליהם, ובטח שלא לעסוק בהם. אך המנגנון הייחודי של ייפוי כוח מתמשך הוא כה פשוט ויעיל, עד שקשה לחשוב על תירוץ טוב מספיק להימנע מעריכתו.
 
איך בדיוק עורכים ייפוי כוח מתמשך?
משקיעים מחשבה בכל העניינים שתרצו להסדיר מראש: אישיים, רפואיים וכספיים. כדאי גם להתייעץ עם בני המשפחה ולשמוע את דעתם על נושאים מסוימים, וכך להכינם לעתיד.
פונים אל עורך דין שעבר הסמכה לעריכת ייפוי כוח מתמשך, ומתחילים בהכנת המסמך. כדאי לפנות לעורך דין שמכיר לעומק את ההתרחשויות המשפטיות והכלכליות האופייניות למצבים אלה, כדי שיחדד את המנגנונים שבמסמך ויעזור לכם לנסח במדויק את רצונותיכם – ואף ימנע מצבים של ניצול לרעה של המסמך.
כאשר המסמך מוכן, חותמים עליו הצדדים: מייפה הכוח (הממנה), מיופי הכוח ועורך הדין.
המסמך מופקד אצל האפוטרופוס הראשי בדרך שקובע החוק וייכנס לתוקף בהתאם לתנאי החוק או תנאים שהוגדרו בייפוי הכוח עצמו.
 
סוף דבר
סיימתם את התהליך? קבלו המלצה חמה ממני: כנסו את המשפחה, ידעו אותם על קיומו של המסמך ומשמעותו, והסבירו את בחירותיכם – הן לגבי זהות מיופי הכוח והן לגבי תוכן המסמך. בסופו של דבר, ייפוי כוח מתמשך לא רק עוזר לכם לתכנן כיצד יתנהל עתידכם אלא מקל מאוד על יקיריכם.
מחיר ההתעלמות מייפוי כוח מתמשך עלול להיות יקר. לכם וליקיריכם. אל תתעלמו ממנו.

 

הדרך בה מגישים את ייפוי הכוח המתמשך

כדי לערוך ייפוי כוח מתמשך, יש לגלות רגישות רבה ולשמור על דיסקרטיות, מעבר למקצוענות. צריך להגדיל ראש ולהציע פתרונות לבעיות שנראות ללא מוצא וכמובן גם לדעת את דבר החוק בעניין. תכונות אלו נדרשות לא רק בעריכת ייפוי כוח מתמשך אלא בכל תחומי דיני המשפחה. באתר הממשלתי של משרד המשפטים תחת לשונית אפוטרופסות ניתן לקבל מידע אודות ייפוי כוח מתמשך מקוון. כמו כן יכול עורך הדין לערוך ייפוי כוח מתמשך מקוון דרך האתר ולהפקיד לאפוטרופוס את ייפוי הכוח המתמשך.

באתר של משרד המשפטים במדור האפוטרופוס הכללי ניתן גם להוריד מדריך למבקש לערוך ייפוי כוח מתמשך ודפי מידע נוספים.

בתחילת מילוי הטפסים צריך הממנה למלא את פרטיו האישיים, שם פרטי, שם משפחה, מספר זהות או דרכון, מקום מגורים, דרכי התקשרות וכו’. לאחר מכן ממלא הממנה את פרטי המיופה כנ”ל ונדרש לציין האם הזיקה בינו לבין המיופה היא קרבה משפחתית או אחרת. בעת מילוי הטפסים ניתן לבחור יותר ממיופה כוח אחד אך צריך לציין את הפרטים האישיים של כל אחד מהם.

כמו כן יש לציין במפורש האם מדובר במיופה כוח נוסף, משותף או חלופי. הממנה נדרש לבחור בין העברת הטיפול לכל ענייני הרכוש או רק לחלקם ולציין איזה חלק מהם.

מה עוד ניתן לעשות במסגרת חוק ייפוי כח מתמשך?

בדומה למה שנאמר לעיל לגבי ייפוי כוח מתמשך לענייני רכוש, כך ראשי הממנה לפרט האם מיופה הכוח יהיה רשאי לייצג אותו גם בעניינים רפואיים. על פי חוק ייפוי כוח מתמשך צריך לציין פרטים אלו לגבי כל מיופה כוח בנפרד – במידה שיש יותר מאחד, ולציין כאמור האם מדובר במיופה כוח נוסף, משותף או חלופי.

חוק ייפוי כוח מתמשך קובע כי אם לא נתן הממנה הוראה אחרת, ייפוי הכוח נכנס לתוקף בעת שבו הקשיש חדל מלהבין בעניינים שעליהם נחתם ייפוי הכוח (רכוש, בריאות ועניינים אישיים). ההחלטה בדבר כשירותו של הממנה מתקבלת באמצעות חוות דעת מומחה לפי חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, התשכ”ב-1962. בהגשה מקוונת נדרשת הצהרת עורך דין על ייפוי כוח המתמשך.

לאחר מילוי הטפסים מפקיד עורך הדין את ייפוי הכוח אצל האפוטרופוס הכללי. בהגשה מקוונת תוגש גם הצהרת עורך דין בה הוא ממלא את פרטיו ומספר הרישיון ומצהיר כי הוא ערך את מסמך ייפוי הכוח המתמשך של ממנה זה, וכי המסמכים שהפקיד בידי האפוטרופוס הכללי במערכת המקוונת זהה למסמך המקורי שנחתם על ידי הממנה.

כמו כן, הצהרת עורך דין מכילה הודעה על שמירת עותק של המסמך המקורי שנחתם בידי הממנה אצל עורך הדין וכן מצהיר שיוכל להמציאו לאפוטרופוס אם וכאשר יבקש זאת.

בתצהיר עורך הדין צריך להצהיר אם הפגישה התקיימה בנוכחותו הפיזית של הממנה או שהיא התקיימה דרך אמצעי של היוועדות חזותית (ווידאו קונפרנס, זום וכדומה), וכן ממלא עורך הדין את פרטי המפגשים, אופן קיומם, המועדים שלהם והמשתתפים בהם. אם הפגישה מתקיימת בוידאו קונפרנס או בזום וכדומה, יש צורך לחתום בסוף התהליך לעיני המצלמה ולתעד את החתימה.

משרדינו ישמח לייעץ ולענות על כל שאלה בנושא ייפוי כוח מתמשך במסירות, רגישות ומקצועיות, צרו קשר עכשיו.

 

 

ייפוי כוח מתמשך או אפוטרופסות | עורך דין בירושלים
צור קשר

מאמרים נוספים